Publicerat Augusti 30, 201213 yr De som läser halländska lokalnyheter har väl inte missat allt ståhej om närgångna rävar i Falkenberg de senaste åren. På en del uttalanden kunde man nästan tro att det var vargar, så obehagliga tycker vissa att de är. I vintras kom man fram till att jägare skulle kontrakteras för att skjuta bort lite räv. Ett kontrakt formulerades, men nu inför sjösättandet av det hela har man från kommunens sida fått kalla fötter. Hallands Nyheter rapporterar: På tisdagens möte med kommunstyrelsens arbetsutskott, ksau, fanns förslag till kontrakt med fyra olika jägare under tiden från 1 september till sista februari nästa år. Men det blev inget beslut, utan ärendet lyftes ut. Det fanns tveksamhet kring att varje jägare skulle få 1 500 kronor plus 400 kronor per skjuten räv. Den rörliga delen skulle kunna beskrivas som skottpengar, en företeelse som i andra sammanhang har tagits bort, och frågan var om det är juridiskt hållbart. Innan ärendet kommer upp i ksau igen skall man ha fått svar på den frågan. Att rävarna i staden skall decimeras är man överens om, det var ingen politiskt skiljelinje i frångan i ksau: – Vi skall inte ha rävar som rör sig inne i stan, fastslår Gerry Norberg, oppositionsråd (S). Men hur fan tänker man nu då? Tar man inget ansvar för kommunens budget över huvud taget? Skall det till såväl juridisk utredning OCH ytterligare möten i KSAU innan jägarna kan börja fälla problemrävar? Vad kommer inte det att kosta skattebetalarna? Jag är övertygad att allt detta, innan man väl kommer till skott, kommer kosta betydligt mer än vad jägarna kommer att få ut i ersättningar. Detta i princip oavsett hur många rävar de fäller! Dålig prioritering!
Publicerat Augusti 30, 201213 yr Tufft läge ! Många hade väl gjort det gratis i gengäld till att få möjligheten att jaga lite.
Publicerat Augusti 30, 201213 yr Tufft läge ! Många hade väl gjort det gratis i gengäld till att få möjligheten att jaga lite. Mmm säkert men få är lämpade att syssla med avskjutning i städer, därtill är de rent faktiska kraven på utföraren lite annorlunda, ansvarsförsäkring, anpassade vapen, dispanser från NVV om andra vapen än enligt klass indelningen skall nyttjas osv. Som kommentar till första inlägget kan anges att även om behovet förfaller vara överdrivet så hade de varit bra mycket billigare att fatta beslut om detta (ersättningen) på kommunal myndighetsnivå efter rambeslut i kommunstyrelsen. /Christian
Publicerat Augusti 30, 201213 yr Författare Behovet förefaller överdrivet, det instämmer jag i. Men jag tror att politikerna har hörsammat en högljud liten opinion underblåst av en lokalblaska som gottar sig i rävtagna kaniner och en eller annan slagen pekines. Kommunalpolitik at its best.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.