Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

reminton 700 custom KS mountain

Featured Replies

Publicerat

Hej,

Jag ska v.28 åka upp till torsbo och kolla/köpa en studsare då jag är vänsterskytt.

Detta försvårar ju valet men de finns en ntressant och lämplig bössa till mig en remington 700 custom Ks mountain i vänsterutförande som endast väger 2.9 kilo och eftersom jag inte är fullvuxen än vill jag ha en lätt bössa.

Nu till frågan, har ni några synpunkter eller erfarenheter av denna bössa?

MVH

Osseos

Publicerat

Allt som kommer från custom shop får nog anses hålla högsta klass,om jag inte minns fel så är den bössan utrustad med kolv från Mc Millan i glasfiber.

/Micke

Publicerat
Allt som kommer från custom shop får nog anses hålla högsta klass,om jag inte minns fel så är den bössan utrustad med kolv från Mc Millan i glasfiber.

/Micke

ok är den från custom shop? ;D och glasfiberstock låter ju inte helt fel ! men är det tremintons customshop då elleR?

Publicerat

De bössor som jag sett och tummat på och kommit från Remingtons Custom Shop, har enligt min mening inte haft bättre puts än standardbössorna från Sako/Tikka. Precisionen har inte heller övertygat på mig. Men Remingtons prylar är i vanlig ordning mycket bra råmaterial och i rätta händer kan de bli allt möjligt skoj.

Publicerat

Köp - det är en trevlig bössa! Men Sako är trevligare...

Publicerat
Köp - det är en trevlig bössa! Men Sako är trevligare...

ok:D men hur är balansen osv? känns den lika lätt som den är eller är den framtung osv?

Publicerat

http://www.remington.com/products/firearms/custom_shop/http://' target="_blank">

Från Remington Custom Shop,bara att klicka i högesspalten.

Till skillnad från Kari så har jag en helt annan uppfattning om bössorna som kommer där ifrån.

En helt annan kvalitet på montering,material och precision.

/Micke

Publicerat
http://www.remington.com/products/firearms/custom_shop/http://' target="_blank">

Från Remington Custom Shop,bara att klicka i högesspalten.

Till skillnad från Kari så har jag en helt annan uppfattning om bössorna som kommer där ifrån.

En helt annan kvalitet på montering,material och precision.

/Micke

ok, så du tycker att grejjerna från customshop är bättre gjorda?

Publicerat

Hej,

jag har ingen erfarenhet av just de bössan du är intresserad av men genom årens lopp har det dykt upp tre bössor från Rem Custom Shop i bekantskapskretset.

Den överlägset trevligaste var en liten Rem Seven MS i 350 Rem mag sedan har jag skjutit med en 700 AWR och en safarimodell som jag inte kan modellbeteckningen på.

Min uppfattning är att dessa bössor varit ett eller ett par snäpp vassare än "vanliga" remingtonbössor. När det gäller syntetbössorna har de klart trevligare stockar än de "tupperware" stockar som sitter på standardbössorna. Den lilla Seven MS erbjuder ju en bössa och kaliber som är svår att hitta på något annat ställe.

Sedan skall det tilläggas att jag upplever kvalitén på remingtons bössor som väldigt ojämn, förmodligen är dock risken för bottennapp mindre om du köper en bössa från deras customshop.

Henrik

Publicerat

ok, ja vi får hoppas att den är av bra kavlitet eftersom de är en customshop bössa, dessa bössor byggs dom för hand av vapensmeder där då eller är dom maskingjorda? och gärna fler kommentarer ! :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.