Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

En till klass 1

Featured Replies

Publicerat

Jag har nu en bössa i 308win som jag trivs bra med. På den hänger en 2-8*42 kikare så den är ganska allround. Dock har jag nu efter att jag måstat lämna in till smed stått utan bössa. Jag vill alltså ha en till klass 1, för att kunna ha en till bössa om olyckan är framme igen.

Men jag vill ju inte ha en som bara står i skåpet, så den ska väl kanske ha lite egenskaper som den jag har nu inte har.

Funderar på en för lite långhållsskytte, bana, toppfågel osv. Men jag vet inte riktigt. Vad tycker ni? Denna bössa gör inget om den är lite mer nischad till något speciellt. Har dock ej någon hund så nån hundförarpang är inte aktuellt.

Sen så laddar jag ej själv.

6,5x55 kanske kan vara något? Den är kanske ganska lik 308win?

270win?

300winmag?

Publicerat

Köp en bössa du trivs med oavsätt kaliber.

300WM och magnum överlag tycker jag går bort eftersom du inte handladdar. Har för mig att en ask Oryx går på närmre 900kr i 300WM.

Publicerat
Funderar på en för lite långhållsskytte, bana, toppfågel osv.

Tror sällan jag sett en kravspec som skriker 6,5x55 mer klockrent än denna ;)

Publicerat

6,5x55 igen.

Publicerat

Ja, helt klart 6,5X55 om du vill skjuta fabriksladdat.

Då finns det mycket bra matchpatroner från Norma, och helt suveräna från Lapua.

.270 är en riktigt bra patron det med, men den bästa fabriksammon är inte lätt eller billig att få tag i här i landet...

Publicerat

Se ovan,

Golden target ammo är klockren til banan och även Norma Fält för långhållen,

jag vet att du föreslogs en T3:a på grankanalen och det rådet är allt igenom gott, det är en "fungera bra bössa rakt ur lådan utan en massa tjafs", vad sägs om det?

/CHristian

Publicerat
  • Författare

Tack för bra svar, ja det låter som en 6,5x55 nog är det bästa valet. Tyvärr kommer en t3(även om det vore väldigt bra) vara lite över budget. Funderar på att kanske hitta en gammal husqvarna 640, tikka m55 som man kan frächa upp lite med ny stock kanske lite annat smått. Borde hamna på lindrigare pengar. Eller en tikka m55/65 kanske man kan ha som den är utan några problem alls :)

Publicerat

En Tikka M/65 Continental i 6,5x55 är PRICK vad du söker!

Publicerat

Det mesta är redan sagt, men låt mig tjata lite :tongue: Klart du ska ha en 6,5X55. En lite äldre Tikka är säkert ett bra val, det tror jag mer på än en gammal Hva640 som du själv föreslår, om du ska ha toppfågelprecision.

Publicerat

Finskt går före svenskt om man ser till precision tycker jag.

Publicerat

sexoenhalva

Publicerat

En äldre Tikka i 6,5x55 M55 eller M65.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.