Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Spårträning med valp

Featured Replies

Publicerat

Har en beagle valp som är ca. 4,5 månad som jag skulle vilja börja spårträna med. Om jag lägger spår med älgklöv och blod finns det då risk med att hon bara blir intresserad av älg och att det blir svårt àtt jaga in henne på hare och rådjur som hon sen skall jaga?

Hon har ännu inte haft så mycket kontakt med hare och rådjur, bara nosat i spår några gånger.

Publicerat

Hundar är indevider.

Du kan få en hund som är fanatisk på älg. Du berömer givetvis när hunden klarat spåret. Hunden förstår att det den har utfört var något som var bra ( spårat älgklöv).

Andra hundar kan koppla att den har utfört ett utmärkt spårarbete, och då ingen koppling till att det var en älgklöv den spårade.

Så det är nog svårt att svara på hur det komer att bli.

En fullt utbildad spår hund tar det spår den blir tillsagd att ta och inget annat. Så den skall ta tex ett rävspår fast man inte tränings spårat räv.

Man brukar säga att en gång en hund gör fel gör inte så mycket, men blir det flera gånger så kan det bli en vana.

Så jag skulle fösöka att få tag på rådjursklöv eller harben så fort som möjligt och börja med det. I fall du skall vara säker på att den förblir "älgren".

Publicerat

Tråden bör ligga under "viltspårhundar" under jakthundar.

Kanske en moderator kan flytta den till rätt plats?

Till frågan.

Lär hunden skillnad mellan olika arbetssätt genom arbetstecken. Tex spårsele på= spåra det som anvisats.

Ska hunden driva tex rådjur, gå i koppel tills du hittar ett rådjursspår och släpp. = Arbetstecken på att när hunden är "fri" så ska den följa och driva rådjur.

Många spårtränar med en älgklöv men med nötblod. Dvs hunden lär sig spåra en "nötälg". Och dom finns inte..... Men arbetstecknet(spårselen) gör att hunden följer anvisat spår. Du kan i princip dra en vevaxel från en bilmotor och bloda med öl och den ska följa spåret. Men i praktiken så är det bättre att använda någon doft som hunden gillar(vill äta av) för att den ska bli intresserad av spåret.

Sen kan man öka intresset för en viss typ av vilt genom att spåra (med sele) färska spår av den djurart du vill att hunden ska intressera sig för. När man spårat en stund och du märker att spåret blir hetare, släpp hunden så den får jobba själv. Då lär den sig att ta upp spår när den är lös, på den vilttyp som du önskar att hunden ska jobba med när den är lös.

Ska du aldrig använda hunden för eftersök så är det enklast att gå med hunden i koppel tills du hittar ett spår av rå/hare och släpper på det spåret.

Vill du ha den både till eftersök och drev, lägg spår med olika klövar och helst tillsammans med blod från samma djurart. En gång med älg, nästa med rå, sen med gris osv... Men släpp bara i spår av rå eller hare.

Eftersom hundar är individer så finns alltid risken att den intresserar sig för "fel" vilt om du spårat mycket efter den arten. Men som sagt med tydliga arbetstecken så går det lära hunden skillnad mellan att spåra och driva. Bara för att du spårat en påskjuten älg på morgonen så betyder det inte att den inte driver tex rå på em trots att det finns älg i området. Om nu hunden lärt sig arbetstecknen.....

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.