Publicerat Oktober 19, 201213 yr Letar efter ett 3-9x för mig själv i staterna men hittade detta 1-4x för bara 559$(kostar typ 765 överallt) så tänkte jag kunde dela med mig här fall nån var sugen. http://www.riflescopes.webyshops.com/Brands/Trijicon-Accupoint-Rifle-Scopes/TRIJICON-AccuPoint-1-25-4x24-Riflescope-Green-Triangle-Reticle-TR21G Vet dock inte hur pålitlig hemsidan är så skyll inte på mig om nåt går snett Om nån skulle hitta ett 3-9x till mig för under 650 $ så får ni gärna hojta till
Publicerat Oktober 22, 201213 yr Författare Uppdatering Hittade ett trijicon 3-9x med bärnstenstriangel som var ett demoex på opticsplanet.com. Känns som jag chansar lite men inte sugen på att slösa pengar. Den första notan hamnade på 562+ 53(frakt) = 615 $ vilket blev 4100 kr från mitt konto. Borde komma under 6000 med tull sen iaf för ett kikarsikte som kostar 9000 i svensk butik. Återkommer med mer uppdateringar sen när jag fått det.
Publicerat Oktober 22, 201213 yr Du vet vad som gäller angående privatimporterade Trijicon nuförtiden va!? Risken finns att du inte får serva siktet ens om du skickar det direkt till fabrik i USA. Tritiumampullen räcker i ca 15 år...sen står du där med ett sikte utan belysning (men 15 år är ju lång tid...slit och släng ) http://www.hundforar...n AccuPoint.pdf Skickat från min ST27i via Tapatalk 2
Publicerat Oktober 22, 201213 yr Författare Du vet vad som gäller angående privatimporterade Trijicon nuförtiden va!? Risken finns att du inte får serva siktet ens om du skickar det direkt till fabrik i USA. Tritiumampullen räcker i ca 15 år...sen står du där med ett sikte utan belysning (men 15 år är ju lång tid...slit och släng ) http://www.hundforar...n AccuPoint.pdf Skickat från min ST27i via Tapatalk 2 Visste jag inte... Men det är klart nånting ska man ju få för de extra 3-4 tusen man betalar i Sverige. Verkar det inte som informationsbladet mest är riktat mot personer som säljer importsikten för vinst och inte till dem som endast vill ha det till eget bruk? Nu är det dock redan betalt och personligen ser jag inget fel med att göra på detta viset, ett påslag på 30-40 % tycker jag är orimligt. Och Sverige får ju sin del i form av tullavgift.
Publicerat Oktober 22, 201213 yr Helt rätt...fast det är inte ett batteri som tar slut ;-) Skickat från min ST27i via Tapatalk 2
Publicerat Oktober 22, 201213 yr Författare Av någon outgrundlig anledning med exportregler och bla bla bla blev min order canceled. Bara att leta vidare igen, men känns lite surt, var riktigt nöjd med det priset jag fick...
Publicerat Oktober 23, 201213 yr Helt rätt...fast det är inte ett batteri som tar slut ;-) Skickat från min ST27i via Tapatalk 2 ..det lilla kärnkraftverket..
Publicerat Oktober 23, 201213 yr Författare Har nu en kompis som ska till USA och för att vara exakt till Miami. Nån som vet nån bra affär som säljer sikten där? Den ända jag hittat var basspro.com men där ville de ha 775$ för ett sikte... Kanske ändå värt? Hur funkar det med tull numera, känns som alla säger lite olika? Börjar bli trött på att leta efter sikte det finns för många alternativ . Mina alternativ ser ut såhär: 1)Vänta och beställa från USA tills man hittar ett billigt. Betala frakt och tull och i slutändan landar det runt 6000kr. 2)Köpa det i USA och ta hem det på flyget, utan tull går det på runt 5000 kr med risk att få tulla och få det för 7000kr. 3)Eftersom jag är från Halmstad där venatio finns, så känner jag en som jobbar där. Har pratat med han och kan få 20% billigare av han = 7200 4)Skita i allt lägga ner jakten för gott, börja med balett.
Publicerat Oktober 23, 201213 yr Har beställt alla mina gluggar från elkridge. kolla på http://4scopes.com/accupoint_3-9x40.htm Allt har gått lätt och smidigt!
Publicerat Oktober 23, 201213 yr Författare Har beställt alla mina gluggar från elkridge. kolla på http://4scopes.com/a...oint_3-9x40.htm Allt har gått lätt och smidigt! Blir nog där tillsist, vill helst ha de lite billigare så letar litet till Edit: Nöjd med dina trijicon btw? Inte krånglat eller så?
Publicerat Oktober 23, 201213 yr Inget har krånglat. Jag är helt nöjd med gluggarna. Fin klarhet och jättefin belysning. Dessutom beställde jag dem när dollarn var nere kring sex kronor (första gluggen i maj 2008, de andra i april-maj 2011) Visst visst, många resonerar som så att man får mer för samma pengar om man köper beggat tyskt. Och jag är kanske böjd att hålla med. Men summa summarum - jag har fått tre funkisgluggar för samma peng som en sjysst swarre. Det enda jag stör mig lite på är just det som grabbarna ovan säger: OM nånting skiter sig, så är det i princip ogörligt att greja med garantier osv. Nu har det inte varit aktuellt, men tanken OM....
Publicerat Oktober 24, 201213 yr Deras sida (elkridge) är nog en av de fulare på nätet, så man får lätt för sig att de ska vara oseriösa. Men de skickar siktet samma dag de får ordern. Fick mina kikare hem till postombudet på ca 10 arbetsdagar. Tull och moms får man ofta betala via FedEx-meddelande på telefonen någon dag innan man får paketet. Ibland har man tur och paketet slinker genom systemet utan tull och moms, men det är inget man ska räkna med. Du hamnar hyfsat nära ditt faktiska pris (kikare+frakt+tull+moms) om du tar kikarens pris i SEK och multiplicerar med 1,3.
Publicerat Oktober 24, 201213 yr Har nu en kompis som ska till USA och för att vara exakt till Miami. Nån som vet nån bra affär som säljer sikten där? Den ända jag hittat var basspro.com men där ville de ha 775$ för ett sikte... Kanske ändå värt? Hur funkar det med tull numera, känns som alla säger lite olika? Börjar bli trött på att leta efter sikte det finns för många alternativ . Mina alternativ ser ut såhär: 1)Vänta och beställa från USA tills man hittar ett billigt. Betala frakt och tull och i slutändan landar det runt 6000kr. 2)Köpa det i USA och ta hem det på flyget, utan tull går det på runt 5000 kr med risk att få tulla och få det för 7000kr. 3)Eftersom jag är från Halmstad där venatio finns, så känner jag en som jobbar där. Har pratat med han och kan få 20% billigare av han = 7200 4)Skita i allt lägga ner jakten för gott, börja med balett. Nu vet jag inte riktigt hur lagligt detta är och vill ju inte uppvigla till något men om din polare köper ett sikte åt dig i Staterna så kanske han kan skicka det till dig via posten därifrån. Ett privat paket, en gåva. Så kanske man slipper tull, moms mm.
Publicerat November 6, 201213 yr Författare Ok har inte hittat nåt billigt trijicon och har bestämt mig att det kanske är dumt att köpa ett mellanklass sikte, när man nästan kan få ett begagnat belyst zeiss för samma pris. Så funderar på ett billigt men bra utan belysning, typ Zeiss conquest, bushnell elite eller begagnat Zeiss classic. Blir det behov för belyst så köper jag ett dyrt senare. Tänker jag rätt?
Publicerat November 6, 201213 yr Skippa conquest-tanken. För 7000 kronor (typ så som du hade fått betala för en ny trijicon hem i lådan) så får du en fin tysk Zeiss begagnad. Visst är det fint som snus med belysning, framförallt gillar jag trijicons liiiiiiilla nätta punkt, men du klarar dig utan med bra optik.
Publicerat November 6, 201213 yr Författare Nä jag vakar inget nu. Skulle väl säga att det är 50 % chans att det blir grisvak i framtiden men hur det ska bedrivas isåfall har jag ingen aning om. Nä blir en Zeiss conquest för 4500 från Sverige med leopold standard montage och ringar. Äntligen bestämt mig, blir jag inte nöjd får de väl bli ett dyrare sen om behov finns
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.