Publicerat November 6, 201213 yr Författare Tänkte först och främst på plott/gråhund men andra korsningar med plott/spets är intressant... rädslan är väl att en sådan hund jagar heeelt utan kontakt och alltid får hämtas!
Publicerat November 6, 201213 yr det har jag oxå funderat på. låter inte så dumt med plott/spets korsning. vore kul å höra nån som prövat.
Publicerat November 6, 201213 yr Jaktkompisen har en Karelar/Plott korsning. Mycket jakt i den men jagar allt än så länge. Driver rätt slarvigt med hel del förspringningar och går därför tyst mycket. Blir mycket bilåka för att få stopp på hunden. Men visst har det blivit några skapliga jobb på älg och gris också.
Publicerat November 6, 201213 yr Har väl ingen erfarenhet så sett.. men det kommer nog inom nått år när valparna hunnit visa vad de har i sig. Men som alltid... oavsett vilka raser man blandar och även renrasig avel.. Jagar inte föräldrardjuren så som man vill är chansen att få en bra jakthund av korsningen/aveln fan så mycket mindre.. Lite feedback har jag väl på mina valpar men än är de för unga, även om någon jagat lite och nån sa att det va den jävligaste hund han någonsin haft och han har haft många... Hussarna är nöjda än så länge iallafall, ta i trä
Publicerat November 7, 201213 yr Kollat lite med ett par valköpare. De har drevskall. En har ståndat gris.... 6 månader är de. Ståndskallet på gris är på en 2-3 månaders kulting som är ensam på en åtel. Lite lagom storlek för en så ung hund. Men hur som så verkar det va rejält med jakt i jyckarna.
Publicerat November 7, 201213 yr Författare Spännande låter det....frågan är om det blir för mkt jakt i hundarna?kan det funka med sådan korsning om marken är 500ha på 2 såtar...jagar på olika typer av marker varje vecka
Publicerat November 7, 201213 yr Tja.. har ingen aning egentligen.. Blackie har ju buktat inom ett par hundra Ha många gånger men de händer även titt som tätt att jag får åka bil många mil.... I mitt fall och min kull är ju bägge färäldrarna jaktidioter med extrema förföljanden så det kanske är lite missvisande. Å andra sidan så ska man ju para på överskottshundar.. hellre för mycket än för lite .. Men får man till näst intill perfekt inkallning så kan det inte bli bättre.
Publicerat November 8, 201213 yr Författare Ja ,att det kommer bli blandras är säkert... Gråplott eller gråwachtel är frågan!kan man ha is i magen och analysera plottfias avkommor så kan man bestämma sedan?hm,brukar aldrig kunna vänta!
Publicerat November 9, 201213 yr Fick ett samtal idag, det va en av valpköparna.. -lyssna! Ett jädrans ståndskall hördes i mobilen. Skitkul, jycken drev och ståndade en nästan utfärgad kulting i 55 minuter. Hussen va själa glad, och jag oxå. Kan nog bli riktigt bra.
Publicerat November 18, 201213 yr Måste bara skriva lite... Fick ett SMS idag från en av valpköparna. "inatt sköt jag första grisen på stånd för Tuff. Liten 25kg gris som gick upp ur sårlegan efter 300m spårning. Släppte Tuff sen stod det i 20-30min innan jag kunde avsluta" Hur kul som helst ju
Publicerat November 18, 201213 yr har du tänkt att köra samma korsning igen ?? är du också sugen på en valp ;)
Publicerat November 18, 201213 yr har du tänkt att köra samma korsning igen ?? är du också sugen på en valp ;)
Publicerat November 18, 201213 yr Det är väl min baktanke men det är för tidigt att säga ännu. Det är gott om tid att följa valparnas framsteg. Och det är mycket riskabelt att börja för tidigt med grisarna.. Men i fallen hitills så har det handlat om att husse säkert vet att det är ofarligt, typ ensamma kultingar.
Publicerat November 18, 201213 yr är du också sugen på en valp ;) jupp var tyvärr fel tillfälle med den här kullen Det är väl min baktanke men det är för tidigt att säga ännu. Det är gott om tid att följa valparnas framsteg. Och det är mycket riskabelt att börja för tidigt med grisarna.. Men i fallen hitills så har det handlat om att husse säkert vet att det är ofarligt, typ ensamma kultingar. fint det skulle bli kul om om du gjordet
Publicerat November 12, 201312 yr Hur går det för alla plottblandningar där ute? Jag har en som jag börjat jaga in nu i höst iaf
Publicerat December 11, 201312 yr Min tik är 17 månader nu. Hon har under november och december presterat några fina drev på hjort och tyvärr också rådjur. Dreven har varit tio-15 minuter långa, hon är tätskallig och grov. Passarna tycker att hon hörs bra. Älgarna tycker hon tydligen är läskiga, dom förföljer hon bara en bit och lägger bara ett fåtal skall. Även större grisar är hon tveksam på, men jag tror hon kommer tuffa till sig. Mindre grisar tror jag att hon drivit vid ett par tillfällen då hon haft ståndskall och gångstånd.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.