Publicerat November 30, 201213 yr När jag plockade fram bössan idag såg jag att det var fukt inuti kikarsiktet, ett Trijicon 2,5-10X56, båda linserna var alldeles mjölkiga på insidan. Vad göra?
Publicerat November 30, 201213 yr Lämna in till Venatio på service. Det behöver öppnas, torkas i dessicator och sedan fyllas med torr kvävgas. Skickat från min ST27i via Tapatalk 2
Publicerat November 30, 201213 yr Författare Lämna in till Venatio på service. Det behöver öppnas, torkas i dessicator och sedan fyllas med torr kvävgas. Skickat från min ST27i via Tapatalk 2 Var rädd för att det skulle behövas, har du nån koll på prisbilden på en sån manöver? Vad fan är en dessicator förresten? Mvh.
Publicerat November 30, 201213 yr Författare Svenskt, men inget kvitto tyvärr, så det lär bli att pynta......
Publicerat December 1, 201213 yr Annars har du Uro Järvinen i Lillhärdal http://www.hitta.se/jakt-optik+service+i+lillh%C3%A4rdal+ab/lillh%C3%A4rdal/dll_wOqqko?vad=Jast Han är ju allmänt känd för att göra ett bra arbete.
Publicerat December 1, 201213 yr Ja...hör med Uro om det inte fixar sig på garanti (se inlägg nedan). Dessicator är en tättslutande glasbehållare med rejäl mängd fuktabsorberande salt á la 'Torrbollen' :-) Skickat från min ST27i via Tapatalk 2
Publicerat December 1, 201213 yr Svenskt, men inget kvitto tyvärr, så det lär bli att pynta...... Kanske inte! Venatio kanske har koll på serienummer på svensksålda sikten...lyssna med dem! Skickat från min ST27i via Tapatalk 2
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.