Publicerat December 25, 201213 yr Efter ett per års smyg och vakjakt inser jag nu att ett par benstöd behövs. jag letar efter ett par som man kan skjuta med både sittandes och liggandes. Som går att använda på ett gärde med plan mark men även i skogen men ojämn mark. Ska sitta på en blaser r93 med proff stock. Dom kommer användas vid jakt och inte på bana. Några tips?
Publicerat December 25, 201213 yr Har kört med Harris längsta nu i några år. Lite för låga för sitt i vissa sammanhang och lite för höga för ligg i vissa sammanhang. Men en bra kompromiss. Går aldrig ut nu utan dem. /Må
Publicerat December 25, 201213 yr Harris S25 ska du ha. Eller S25C, de är 1.5" högre. Skickat från min HTC One S via Tapatalk 2. Alla stavfel har jag gjort med flit.
Publicerat Januari 15, 201313 yr Biltema säljer två modeller men jag har noll koll på hur bra dom funkar. http://www.biltema.se/sv/Fritid/Jakt/Utrustning/Benstod-45526/
Publicerat Mars 3, 201313 yr Lyfter tråden..... Caldwell, Harris, etc....en djungel för en oinsatt. Vill ha kvalitet för sittande OCH liggande skytte. Helst vill jag ha en allt-i-ett produkt till rimligt pris. Om man ska ha dem på bana så måste man väl köpa en mindre modell som komplement? Man vill kunna snurra runt axel så man slipper lyfta stöden....vad bör man ha då? Tacksam för råd och länk till bra inköpsställe....har googlat men hittar inget bra ställe, priserna varierar kraftigt! Sent from my iPad using Tapatalk HD
Publicerat Mars 4, 201313 yr Jag har ett par låga stöd från DX.com, se min blogg för en recension i kortare slag! De fungerar perfekt för skytte på bana sittande! Sällan liggande fungerar i naturen här iaf... 170:- inkl. frakt är prisvärt! För jakt har jag ett par skjutkäppar typ bipod, Engelsson sålde tidigare en fin version för en billig slant som var helt ok men hittar inte den längre hos dem. ett par lösa käppar ger bra flexibilitet, anpassa längden för olika terränger, går snabbt att slänga upp och du kan skjuta stående med dem.
Publicerat Mars 4, 201313 yr finns ett stöd som heter vanguard där du kan vrida på dig. men fästningen är korkad. annars är dom väl hyfsade..
Publicerat Mars 4, 201313 yr Biltemas är billigast men kanske ren skit? Jag måste nog köpa ett för liggande och ett för sittande men vill inte slänga ut 2x1500 kr eller vad de nu kostar. Länk till Vanguard? Sent from my iPad using Tapatalk HD
Publicerat Mars 4, 201313 yr http://http://www.hylte-lantman.com/mediabank/benstödtest.pdf Sent from my iPad using Tapatalk HD
Publicerat Mars 4, 201313 yr Jag köpte Vanguard Equalizer till min studsare funkar mycket bra. http://www.vanguardworld.com/index.php/en-GB/products/hunting-outdoor/detail-2-12-84-357.html
Publicerat Mars 5, 201313 yr Jag köpte Vanguard Equalizer till min studsare funkar mycket bra. http://www.vanguardworld.com/index.php/en-GB/products/hunting-outdoor/detail-2-12-84-357.html Var köpte du dem någonstans? Har försökt hitta deras QS2 stöd men inte lyckats på den här sidan av atlanten.
Publicerat Mars 5, 201313 yr Frågan är om det går att kombinera ett stöd som fungerar både för liggande och sittande skytte, det måste ju bli en jäkla massa steg att dra ut om man ska sitta och skjuta.
Publicerat Mars 5, 201313 yr Köpte Genzos korta och långa från Hylte nu, 1000 kr för 2 par. Harriskopia som fått bra betyg i testet ovan
Publicerat Mars 5, 201313 yr Var köpte du dem någonstans? Har försökt hitta deras QS2 stöd men inte lyckats på den här sidan av atlanten. Wildmark i Ullared
Publicerat Mars 5, 201313 yr Köpte genzos höga. Ligger man på ett speciellt sätt gårdet skitbra. Mina art värdelösa och spärrarna bara slutade funka. Ren skit. Biltemas är förm. bättre. Får iaf pengarna tillbaka av hylte så stort + till dom;)
Publicerat Mars 5, 201313 yr för liggande så gäller 6-9, så att man ska ha samma till liggande och sittande tror inte jag på! Jag använder en enpod eller vad skjutstödet heter, då kan jag välja egna höjder genom att hålla på stången och lägga bössan på handen! Det funkar dock dåligt i liggande...
Publicerat Mars 6, 201313 yr När jag kröp ihop o låg halft på sidan funkade stödet skitbra liggande. Man får liksom dra upp ena knät så man får stöd för armbågen:) sköt bättre än någonsin, långt under dosan på 150m per serie så det går , bara man inte är för kräsen;)
Publicerat Mars 12, 201313 yr Jag hade kontakt med Engelsson och de har flera nya skjutstöd som kommer i sommar! Kan vara bra att veta, för det kommer garanterat vara prisvärt!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.