Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Locka på annans mark utan att jaga.

Featured Replies

Publicerat

Ställde samma fråga i det öppna forat, men det hade varit kul att få ett svar från vårt förbund.

Vad säger lagen om att locka djur på annans mark, utan att för den delen jaga?

Frågan uppkom mellan mig och min vän då vi pratade om att jag har mina jaktmarker i småland, men bor i göteborg, vilket gör att dagsjakten försvinner,

Han frågade då om det inte var okej att gå ut i skogen och locka djur, utan att för den delen jaga.

Och den moraliska delen i mig sa nej direkt!

Men så började jag undra hur lagen ställer sig till detta, för det kunde jag inte svara på, då personen inte jagar..

Hade det varit okej för någon att gå ut i skogen och öva att locka ex räv eller rådjur utan att har jakträtten och utöver jakttiderna?

Publicerat

Vad jag förstått är det ganska vanligt att fotografer lockar in vilt för att kunna ta bilder och jag har svårt att tro att de gör det enbart på "egna" marker så det är nog inte en helt orelevant fråga. Hur det sägs i lagen vet jag inte men jag skulle inte själv vara helt positiv till att nån annan gjorde så på min mark. Djur lär sig ganska snabbt att lockpipor = människor vilket skulle försvåra jakten för mig på t ex räv.

Publicerat

Enligtt 5§ jaktlagen får viltet inte ofredas om inte lagen tillåter det. Med ofredas menar man i princip störas. Det är mycket möjligt att man kan anse denna typ av aktivitet som störande och därför olaglig. Något exakt svar finns dock inte eftersom det inte är prövat av domstol såvitt jag vet.

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.