Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

22WMR FMJ märke?

Featured Replies

Publicerat

HAr fått en ask 22wm Winchester superspeed 40 grain FMJ i gul pappask men dom har inte ett W i botten som mina gamla winchester i vita askar. Dom här har ett "H"(dom nya i silver ask har en ryttarae till häst).

Vad kan det vara för ammo??

Danne

Publicerat

Är det inte rätt prylar i asken då? Jag gissar på att det är Winchesterplugg men att de haft en annan tillverkare på dessa hylsor. Har sett detta H men kan fan inte komma ihåg vilka plugg det var..

 

Mvh!

Publicerat

Det är äldre Winchester ammo, de märkte tidigare sina rimfirehylsor med "H" som hederstecken åt herr Henry som konstruerade/förfinade "The Henry Repeating Rifle" åt Winchester, denna sköt rimfire-ammunition och var den första riktiga bygelrepetern som lade grunden för de mer kända modellerna 1894, 1895 m.fl.

Publicerat
  • Författare

Det är äldre Winchester ammo, de märkte tidigare sina rimfirehylsor med "H" som hederstecken åt herr Henry som konstruerade/förfinade "The Henry Repeating Rifle" åt Winchester, denna sköt rimfire-ammunition och var den första riktiga bygelrepetern som lade grunden för de mer kända modellerna 1894, 1895 m.fl.

"H"-t stämmer med bilden i google-länken ovan. Det ska ha varit äkta vara i asken. Bör sannolikt vara från slutet av 70-talet eller början av 80-talet.

Tack för input.

Dan

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.