Publicerat Februari 19, 201313 yr Hej på er! Fått en hel del frågor och kommentarer från folk om vapenvård och jag är inte själv någon riktig hejare på det, vilket är tråkigt då det känns viktigt eftersom man ändå pyntat ned rätt mycket i bössorna...de var inte gratis. Ska nu försöka sätta mig in i det ordentligt och försöka lägga upp info och blogga om egen rengöring på bloggen vapenvård. Sidan är helt tom nu, men alla tips om olika sektioner och annat som bör ingå är uppskattat! Återkommer när jag gjort ett ryck! Tack! Rena vapen ska det va! //Joneden
Publicerat Februari 19, 201313 yr Läs den här, efter det behöver du inte bry dig om annat.... http://forum.robsoft.nu/viewtopic.php?f=20&t=18352 /T
Publicerat Februari 19, 201313 yr Jag blir ju förbannad. Hur ska man orka med det där :S dra lite wr-40 i pipan och dra igenom ett toapapper nä men om man drar igenom med borste efter varje gång man skjutit. Och någon sorts pip/vapenolja brukar det bli rent? Sen drar du igenom allt annat med tryckluft.
Publicerat Februari 19, 201313 yr Jag blir ju förbannad. Hur ska man orka med det där :S dra lite wr-40 i pipan och dra igenom ett toapapper nä men om man drar igenom med borste efter varje gång man skjutit. Och någon sorts pip/vapenolja brukar det bli rent? Sen drar du igenom allt annat med tryckluft. Tja antingen vill man ha en ren pipa eller så vill man inte ha en ren pipa. Vil man ha den ren så gör man som man ska, annars får man väl hitta på nått eget vis, men rent blir det inte.... T
Publicerat Februari 19, 201313 yr Jag blir ju förbannad. Hur ska man orka med det där :S dra lite wr-40 i pipan och dra igenom ett toapapper nä men om man drar igenom med borste efter varje gång man skjutit. Och någon sorts pip/vapenolja brukar det bli rent? Sen drar du igenom allt annat med tryckluft. Nä Andreas från telefonen
Publicerat Februari 22, 201313 yr E det nåt som kan kallas fotogen så är det wr40,NÄ köp en burk CRC5-56 sen har du inga problem,både smörjer,håller bort rost och håller piporna rena,ja tom.kolvträet håller sig blankt å vattenavstötande,nåt likvärdigt supermedel går ej att finna i denna värld,iallafall inte i den prisklassen!
Publicerat Februari 22, 201313 yr Förklara gärna hur 5-56 - som är uppbyggt på glykoler - håller rosten borta. -- Mats
Publicerat Februari 22, 201313 yr Mats,jag är ingen kemist,men kan bara konstatera att det håller rosten borta efter alla år som jag använt det på mina vapen och dessutom ett oumbärligt hjälpmedel i den mekaniska tillverkningssektorn som jag är verksam i.Vill du ha mer info så finns det att hämta på CRCs hemsida. Jag tror att CRC är amerikanskt,som många andra överlägsna produkter,bilar,flygplan,rymdraketer,3M,PPG,cocacola,ClintEastwood och liknande
Publicerat Februari 22, 201313 yr Jag har absolut inga problem med CRC, de har en massa fina produkter, men 5-56 är en som jag lärt mig vara VÄLDIGT selektiv med - pga dess hygroskopiska egenskaper. Vill du ha överlägset amerikanskt rostskydd så kan du välja ex.vis CRC Protect. Vill du rengöra bösspipan på överlägset amerikanskt vis kan du använda några av de hundratals produkterna från Shooter's Choice, Dewey, Butch's, Birchwood Casey m.fl. som är framtagna för specifikt det syftet... Häller du 5-56 i oljetråget på din bil, eller använder du en för ändamålet framtagen motorolja? 5-56 funkar såtillvida att det tar bort en del av de lösa krutavlagringarna i pipan - men mindre än de vansinnigt mycket billigare alternativen för den snåle (fotogen, lacknafta, lampolja, t-röd m.fl.) och blott en bråkdel av vad bra alternativ (Ed's Red, Kroil, alla specifika solvents och - här kommer en till - CRC Bräkleen) gör. -- Mats
Publicerat Februari 22, 201313 yr Du e la go du Mats,jag visste att om jag bara nämnde 5-56 så skulle nån gå igång,du får förstapriset! Skämt å sidor,Mats,jag vet mycket väl att 5-56 har smalt begränsat användningsområde,det finns som du säger betydligt bättre produkter om man nu vill träffa rätt,men jag kunde bara inte hålla skrivklådan stången! Trevlig Helg! (jag ska jobba hela jävla helgen)
Publicerat Februari 22, 201313 yr Prova lite Bräkleen nästa gång du "rengjort" med 5-56... Sen är jag van förstapriser, jag rengör ju mina bössor. -- Mats
Publicerat Februari 23, 201313 yr Förklara gärna hur 5-56 - som är uppbyggt på glykoler - håller rosten borta. -- Mats Njääh....det innehåller mest fotogen... juh. ...http://www.crcind.com/wwwcrc/msds/ab10100-8.htm Edit: skall vara " Avaromatiserad tung lacknafta" http://apps.kemi.se/flodessok/floden/kemamne/petroleumlosningsm.htm Edit2: Och dessutom en viss del mineralolja.
Publicerat Mars 8, 201313 yr Författare Läs den här, efter det behöver du inte bry dig om annat.... http://forum.robsoft.nu/viewtopic.php?f=20&t=18352 /T Sjukt bra ju!! Tack för tipset, ska försöka plocka lite från denna och sammanfatta ner egna och enkla texter. //Joneden Gillar: Blåvitt, Rullskidåkning, Rådjursjakt Ogillar: Mjölksyra, SMHI
Publicerat Mars 8, 201313 yr Alla som gjort lumpen har väl förmodligen fått lära sig hur man gör vapenvård,särskilt då på en KSP-58! Så jag tog en genväg å använder 5-56!!
Publicerat Mars 8, 201313 yr 1h dieselbad, 5min varmdusch, sedan avslutar vi det hela med tryckluft..... Så gjorde vi i lumpen.
Publicerat Mars 8, 201313 yr Sista rep.mötet -80,då va vi så jävla trötta vid inlämningen av materialet så vi hällde upp diesel i en köttback,dränkte vapendelarna,torka av dom med grötrocken å lämna in skiten,nä tacka vet jag 5-56 i sprayburk!! Ps.skulle vatt in på ett "stollamöte"till efter det men fick uppskov pga.viktigare arbetsuppgifter,sen blev jag för gammal,gudskelov,så slapp jag mer dieselbad! (innehade en tungverkstad med travers som var lämplig att använda vid stridsvagnsreparationer,vid ev.mobilisering,så det var viktigt att denna befattning upprätthölls,viktigare än att bossen skulle springa runt som ett jävla fån i skogen) Det är inte pengarna du blir rik på,nä det är dina kontakter!!
Publicerat Mars 16, 201313 yr Jag får väl göra det då Det är ingen big business att utföra. Går ganska snabbt och det är kalas när pipan nära nog glänser i mörker.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.