Publicerat Maj 19, 201313 yr Jag har börjat kika efter en vaccumförpackare men blir inte ett jäkla dugg klokare av de tester jag läser. Letar efter en maskin som klarar av en laxsida lika bra som en ripa eller bär. Klarar alla maskiner av rullar eller måste det vara en speciell maskin till det? Har hört att om man köper för billigt så blir påsarna dyrare. Klarar inte alla maskiner alla påstyper eller måste det vara ett speciellt märke? Hur mycket måste man lägga för att inte bli besviken och vad anser ni vara den bästa vaccumförpackningsmaskinen om man bortser från de allra dyraste proffsgrejorna utan håller sig runt eller under 4000kr?
Publicerat Maj 20, 201313 yr Jag är nöjd med Foodsaver 2860 som vi har. http://cdon.se/hushall/foodsaver-v2860-i-p22724644?gclid=CLLplfbRo7cCFaN4cAod-ikA7Q Ja, det är ju en speciell plastpåse till vacumpacken. Det går inte med vanliga fryspåsar. Inte till den som vi har iaf. Den har ju blivit billigare i samma takt som dom har blivit populära maskiner i köket. Det finns säkert maskiner som är bättre men det vet jag inte vilka det är.
Publicerat Maj 20, 201313 yr Har en OBH Nordica, funkar kanon. Billig i sammanhanget och "does the job". Du måste dock till alla maskiner köpa lite tjockare speciella påsar. Jag har testat flera sorter och samtliga funkar med min. iPad Tapatalk HD
Publicerat Maj 20, 201313 yr Du måste dock till alla maskiner köpa lite tjockare speciella påsar. Jag har testat flera sorter och samtliga funkar med min. iPad Tapatalk HD Samma här.
Publicerat Maj 20, 201313 yr Jag har snöat in lite på lavas maskiner och ska jag investera så blir det nog en LAVA 200 Premium, http://www.la-va.com/vacuum-sealer-v200-premium.htm Automatisk svetsning när 0,9 bars vaccum inträtt, kraftiga pumpar som pumpar mycket luft och premium maskineen har dubbla svetsar... Just nu till kampanj på Intropris.se http://intropris.se/default.asp?c=shop&supcat=11&cat=2157&id=54934&artID=36485
Publicerat Maj 20, 201313 yr Författare Den såg trevlig ut. Jag ska snart till norge och fiska och hade tänkt skaffa en innan dess.
Publicerat Maj 22, 201313 yr Det blev en foodsaver 2860. Bara hoppas att den duger. Kul o grattis Nils till ett bra köp! Bara du ser till så att du inte får fiskslemm där påsen ska förslutas så går det bra.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.