Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Vad har jag köpt?

Featured Replies

Publicerat

Eller: Är jag helt slut i huvudet?

 

Jag skulle ju egentligen inte köpa någonting, bara titta, men så stod den ju där mitt emellan en hva 52 och en sorgligt glapp Webley&Scott. En Bernadelli (som handlaren envisades med att kalla Benelli) med flamhärdad låda, nattsvarta pipor och utanpåliggande hanar. Den låg perfekt när jag la an och hur jag än försökte så kunde jag inte riktigt komma överens med tanken på att någon annan skulle försvinna med bössan (Ja jag vet, jag är en egoistisk liten skit, men emellanåt MÅSTE man faktiskt få vara det)

Så jag bokade den och fyllde i licensen direkt i butiken, men vet egnetligen inte ett dyft om pangen egentligen förutom att den är i kaliber 12 med 71 cm pipor och att den känns helrätt.

 

Jag tog lite bilder av baskyl och pipplan, men i min upphetsning så glömde jag bort att ta bilder av hela bössan... Jag ska ta och sätta mig med PMTs bok och jämföra stämplar, men om någon vet något mer, så får ni gärna hojta till.

 

Priset tar vi i antikrundans anda senare när experterna har uttalat sig ;)

 

/Patrik

post-12001-0-13129700-1369858724_thumb.j

post-12001-0-76757800-1369858731_thumb.j

Publicerat
  • Författare

Efter en natts googlande och bläddrande i en viss bok så är jag rätt säker på följande:

 

Modellen heter antagligen Brescia, vilket ju stod graverat på bössan, men jag bara antog att det inte var någon form av modellbeteckning. Men nu gör ju Bernadelli även en modell med namnet Italy, så varför inte...

 

Bössan är tillverkad 1980, Provad/ slutprovad i Gardone/Brescia. INTE magnumprovad. (särsklit prov för bössor med magnumpatronläge) 

Dom stämplar jag inte vet vad dom betyder är svanen med bokstäverna VBG under och siffrorna 220.

 

Piporna är stämplade med 18,3 och 18,4 vilket borde bli ungefär halv och hel trångborrning. Får väl bli till att prova ut patroner när man väl får hem bössan.

 

Det här är ju löjligt roligt egentligen!

 

/Patrik

Publicerat

En Vincento Bernadelli gjord 1990, om jag nu minns rätt i febern hette modellerna: Brescia, Italia och Italia Speciale. Har den en framhärdade låsplåtar är det en Brescia, den enklaste modellen. Italia är polerad med en ganska snygg gravyr. Italia Speciale är ännu mer graverad.

Vem som gör/gjorde dem vet jag inte, men det var med största sannolikhet inte VB. De där dyker upp i lite olika skepnader och modeller/namn men de är märkligt lika när man synar dem. Ganska trevliga hur som

T

Publicerat
  • Författare

Jo trevlig är bara förnamnet skulle jag väl säga, men vad vet väl jag om sådant. Glad amatör som man är... 2500 svenska pesetas borde väl anses som en rätt vettig summa pengar för denna skapelse då?

 

/Patrik

Publicerat

Beror väl lite på.... Hanbössor i Sverige är hysteriskt osexiga, och brukar kosta en licensansökan typ. Sett till vad du får så är det fenomenalt billigt.

Skjut & njut!

T

Publicerat

Bilder på hela bössan! :)

Publicerat

Googla "Bernardelli hammergun Brescia" det är en populär och vanlig bössa i bl.a. USA.

T

Publicerat
  • Författare

Bilder på hela bössan! :)

Nu lyckades jag ju hetsa upp mig så mycket över mitt fynd att jag liksom glömde bort att ta bilder på hela härligheten så att säga. Eventuellt tar jag mig en tur till handlaren i nästa vecka, annars blir det när jag får hem bössan. Men det kommer, jag lovar.

 

/Patrik

Publicerat

Lånar tråden! Vad har jag köpt? Baikal sida/sida, mer vet jag inte, tillverkad 1964 vad jag har förstått av de fina inskriptionerna  :smile:

Vad betyder "Stämplarna" ?

 

Köpte den för några år sen, skön bössa för de där vinterdagarna man mest vill ut och dricka kaffe, den har någon slags nostalgi från svunna tider över sig.

Funkar även utmärkt till kråkjakten

post-14396-0-37384000-1369985772_thumb.j

post-14396-0-57653800-1369986559_thumb.j

post-14396-0-25363200-1369986561_thumb.j

post-14396-0-14701500-1369986564_thumb.j

Publicerat

Modellen kan jag inte sätta av bilderna, jag behöver bilder på baskylen för att lyckas med det.

 

Men det är förmodligen en IZH43 eller 58.

 

Stämplarna hittar du här: http://www.shotguns.se/html/russia.html

 

/T

Publicerat
  • Författare

Bilder på hela bössan! :)

 Hann med att svänga in hos handlaren på kafferasten och klämma av ett par bilder med mobilen. Hoppas att det behagar ;)

 

/Patrik

post-12001-0-95433700-1370005421_thumb.j

post-12001-0-76447000-1370005422_thumb.j

Publicerat

En Brescia.....

 

/T

Publicerat

Modellen kan jag inte sätta av bilderna, jag behöver bilder på baskylen för att lyckas med det.

 

Men det är förmodligen en IZH43 eller 58.

 

Stämplarna hittar du här: http://www.shotguns.se/html/russia.html

 

/T

 

Stämpel-guiden fattar jag inte mycket av, detta med trångborrningen är ju intressant men jag vet inte vad siffrorna betyder. Max patrontryck på 700 ar, ja okej men vad betyder det?

post-14396-0-01491400-1370071323_thumb.j

post-14396-0-35634200-1370071325_thumb.j

post-14396-0-00086200-1370071328_thumb.j

post-14396-0-37144000-1370071330_thumb.j

post-14396-0-52277700-1370071333_thumb.j

post-14396-0-73488900-1370071335_thumb.j

Publicerat

En IZH-54 med rostfria stötbottnar. Det vettigaste man gjorde i Izvesk, kan vara riktigt trevliga och eoner från senare skit.

T

Publicerat

En IZH-54 med rostfria stötbottnar. Det vettigaste man gjorde i Izvesk, kan vara riktigt trevliga och eoner från senare skit.

T

 

Vad kul att veta! Tack för hjälpen!  :smile:

  • 8 years later...
Publicerat

Jag har en kopia av IHZ-54 dock utan Greeners kryssbult det är en Baikal IJ-26 , 1979, detta är riktigt fina hagelgevär, alla metalldelar är polerade och håller hög klass.

Till Baikal IJ-26 behöver man inga klickpatroner, många vet inte att man kan frilägga genom att bryta bössan och hålla i brutet läge föra fram säkringen håll den framme sätt pek och långfinger på båda avtryckarna håll in dem som när du avfyrar men håll kvar dem i botten vik ihop vapnet nu är det inte uppspänt.  Rostfria stötbottnar men det är också en annan finess då slagstiften kan bytas där igenom ,bössan behöver alltså inte demonteras vid stiftbyte.

Jag gav 500 kr på blocket om samma vapen skulle tillverkas i dag så törs jag inte gissa priset.

Publicerat

Izh-54 har faktiskt oxå den finessen med att kunna slacka fjädrarna till slagstiften om man känner för det

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.