Publicerat Juni 26, 201313 yr Åker till Röros, Norge i augusti för att jaga vildren. Fått licens på en vaja. Någon som jagat vildren i Norge? Tips på vad man bör tänka på?
Publicerat Juni 27, 201313 yr Vad man har sett på tv/DVD så är det långa skotthåll och åla sig till ett bra läge.
Publicerat Juni 27, 201313 yr Det låter otroligt roligt, får man fråga hur du gick tillväga för att få en sån chans ?
Publicerat Juni 27, 201313 yr Författare Det låter otroligt roligt, får man fråga hur du gick tillväga för att få en sån chans ? Jagar med norrman som är sekreterare i Villreinsutvalget i Forollhogna villreinsområde. Frågade om han kunde hjälpa mig, och få tillstånd på en vaja eller en kalv. Han frågade berörda markägare, och iaf en sade ja. Har inte råd med "bukk".
Publicerat Juni 27, 201313 yr Det är kontakter som gäller Vad jag förstått så fälls inte den årliga tilldelningen av norrmännen, ändå är det både dyrt och krångligt att få komma till. Vad vill de ha för en sarv ? 10000:- ?
Publicerat Juni 27, 201313 yr Författare Det är kontakter som gäller Vad jag förstått så fälls inte den årliga tilldelningen av norrmännen, ändå är det både dyrt och krångligt att få komma till. Vad vill de ha för en sarv ? 10000:- ? Sarvarna går på högstbjudande. En ung sarv kostar cirka 10000- 15000 nok. Storbukkarna går loss på cirka 30000- 40000 nok. I dessa priser ingår visserligen hela djuret, men det är ju inga små summor direkt..
Publicerat Juni 27, 201313 yr Mkt pengar blir det, antar att den jaktliga upplevelsen blir den samma oavsett kön/storlek på djur. Skitjakt !
Publicerat Juni 27, 201313 yr Hmm. Blir lite frågevis här. Varför kostar det mer att fälla en sarv än en vaja. Visst de kanske är lite större så lite mer kött blir det väl men inte i de mängderna. Könsdiskriminering ? Mvh // Johannes
Publicerat Juni 27, 201313 yr Varit uppe på Hardangavidda ett par gånger..Priserna varierar en del beroende på var i Norge man jaktar, vi köper licens på 2 kalv & ett valfritt dyr( 1500 nok & 4500 nok) av en mark ägare som äger mark som angränsar till Vidda. Vi kan om vi vill flytta över licenserna till Vidda för en smärre kostnad, vilket vi gör inland.Pris skillnaderna är bl.a. Beroende på hur "lätt" jagat det är.. Vi har fortfarande ( 5 vändor på 4 år) inte kunnat komma in å skjuta någon ren... Licens kostnaden betalar man innan jakten & får inte tillbaka den om man inte fäller något djur.Det man kan tänka på (beroende på område så klart, vi vandrar ca 1,5 mil innan vi slår upp tält, ligger ute 3-5 dagar).Kikare: man spanar över stooora områden, vi har med oss en tub kikare också.Jerven säck är både skönt & ger ypperlig kamouflage.Skott håll allt mellan 80- 250/300 m, eller upp till skytten..)Annars så är det som vilken fjäll tur som helst!Vi har som sagt inte kommit åt någon ren ännu, men då jagar ( spanar) vi i ett område som är kargt där det är svårt att komma in på renarna..I vissa områden finns det uppdateringar om hur flockarna rör sig med en dags försening, på nätet( det är natur bevakare som sköter den rapporteringen samt en del privat personer/ jägare.Vet inte hur det ser ut i det området som du skall jaga på har det med nät uppdateringar( kolla på reinsmelding.no)Tänk på att hålla koll på hur vindarna är efter som flockarna går ofta mot vinden..En viktig sak att tänka på är att om det är större flockar så brukar det vara en hel del jägare i området, gäller att hålla koll på skjutvinklar, både sin egen men även andras... Det är ofta naturbevakare samt polis i närheten av dom stora flockarna så se till att ha alla pappet med samt " taggar" som skall fästas i örat på eventuellt fällt djur., ( kan vara ganska "vassa" armbågar)Blev lite mycket text...Trots att vi inte har kommit åt Rudolf än så är det en fantastisk miljö uppe på Vidda!! J.
Publicerat Juni 27, 201313 yr Angående att all tilldelning inte fälls så beror det mycket på att det är i vissa områden väldigt svår jagat... På Vidda är all fordonstrafik förbjuden och eftersom Renarna har den förmågan att vandra mot vinden då är det olika från åt till år var dom finns, dom går djäkligt långt på ett dygn också.,.Har för mig att det sköts ca 63% av licenserna förra året där men alla licenser var sålda...Dom inbitna ren jägarna på Vidda kör vak turer, där det är personer strategiskt utplacerade & när det är ren i området så ringer man varandra.. Men man måste känna dom väl, svenskar brukar inte räknas in i den upplysta skaran...
Publicerat Juni 28, 201313 yr Författare Hmm. Blir lite frågevis här. Varför kostar det mer att fälla en sarv än en vaja. Visst de kanske är lite större så lite mer kött blir det väl men inte i de mängderna. Könsdiskriminering ? Mvh // Johannes Det är väl lite mer prestige i att fälla ett djur med "riktig" trofé och inte ett par stänger som vajorna har. Jag tror dock att upplevelsen är i samma klass vare sig man skjuter sarv eller vaja.
Publicerat Juni 28, 201313 yr Författare Varit uppe på Hardangavidda ett par gånger.. Priserna varierar en del beroende på var i Norge man jaktar, vi köper licens på 2 kalv & ett valfritt dyr( 1500 nok & 4500 nok) av en mark ägare som äger mark som angränsar till Vidda. Vi kan om vi vill flytta över licenserna till Vidda för en smärre kostnad, vilket vi gör inland. Pris skillnaderna är bl.a. Beroende på hur "lätt" jagat det är.. Vi har fortfarande ( 5 vändor på 4 år) inte kunnat komma in å skjuta någon ren... Licens kostnaden betalar man innan jakten & får inte tillbaka den om man inte fäller något djur. Det man kan tänka på (beroende på område så klart, vi vandrar ca 1,5 mil innan vi slår upp tält, ligger ute 3-5 dagar). Kikare: man spanar över stooora områden, vi har med oss en tub kikare också. Jerven säck är både skönt & ger ypperlig kamouflage. Skott håll allt mellan 80- 250/300 m, eller upp till skytten..) Annars så är det som vilken fjäll tur som helst! Vi har som sagt inte kommit åt någon ren ännu, men då jagar ( spanar) vi i ett område som är kargt där det är svårt att komma in på renarna.. I vissa områden finns det uppdateringar om hur flockarna rör sig med en dags försening, på nätet( det är natur bevakare som sköter den rapporteringen samt en del privat personer/ jägare. Vet inte hur det ser ut i det området som du skall jaga på har det med nät uppdateringar( kolla på reinsmelding.no) Tänk på att hålla koll på hur vindarna är efter som flockarna går ofta mot vinden.. En viktig sak att tänka på är att om det är större flockar så brukar det vara en hel del jägare i området, gäller att hålla koll på skjutvinklar, både sin egen men även andras... Det är ofta naturbevakare samt polis i närheten av dom stora flockarna så se till att ha alla pappet med samt " taggar" som skall fästas i örat på eventuellt fällt djur., ( kan vara ganska "vassa" armbågar) Blev lite mycket text... Trots att vi inte har kommit åt Rudolf än så är det en fantastisk miljö uppe på Vidda!! J. Jag kommer att ha en naturbevakare med mig som guide. Han har koll på vart renarna finns. Han är ute både före, under och efter jakttiden och kontrollerar ranarna. Han tipsade att det var lättare att jaga i början av säsongen. Då går renarna i mindre grupper och betar. Brukar också vara bättre väder då. Närmare brunsten går de ihop i stora hjordar och det kan då vara nästan omöjligt att få en ren så pass fri att det går att skjuta. Angående betalningen betalar man ett förskott innan jakten, olika mycket beroende på vad man har för djur på licensen. 2000 nok för en vaja där jag ska jaga. Sedan när man skjutit renen vägs den och an gör upp hela betalningen.
Publicerat Augusti 23, 201312 yr Författare Blev en lyckad tur. Fick skjuta en vaja första dagen. Vi såg en vaja på hela dagen, och den lyckades jag fälla med ett skott! Högt lungskott. Nästan onödigt långt, cirka 200 meter. Hade dock stödben på bössan och vajan stod och åt. Hon var dessutom själv.
Publicerat Augusti 23, 201312 yr Grattis och det var kul att det blev en lyckad tur för dig! Med 200 m kom du väl undan lindrigt. 3-350 m har dom skjutit på vad jag har sett. Det finns inte mycket att gömma sig bakom på fjället. Det man har sett om vildrensjakt är att dom är väldigt observanta på minsta rörelse som inte är naturlig.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.