Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

VFG vapenvård (för hagelvapen)

Featured Replies

Publicerat

Har använt Dewey läskstång med en Kleen Bore shotgun jag och draglapp för att göra rent piporna på hagelbössan. Det har fungerat bra tills den lilla röda "spetsen" på jaggen gick av.:(

Satt och beställde nya vapenvårdsprodukter idag och fick syn på VFG:s rengörningsprodukter. Deras ullpellets föll mig i smaken och jag har nu också beställt nya VFG-jaggar till läskstången (alla dessa gängor och adapterar!).

Har inte hittat så mycket om VFG här eller andra svenska jaktforum, vet inte hur jag ska tolka det.;)

Vad säger expertpanelen - har jag fattat ett bra eller dåligt beslut när jag beställde VFG ullpellets?;) Någon som har erfarenhet?

/M

Edit: Här kan man läsa mer:

http://www.weaponcare.com/pdf/VFG_Waffenpflege_E.pdf

Publicerat

Gjort bort dig har du inte, prylarna är skitbra. Men om du frågar mig en aning "over the top" på hagelbössorna, så bra grejor behöver man inte..... Så du kommer inte bli besviken, tro mig.

T

Publicerat
  • Författare

Gjort bort dig har du inte, prylarna är skitbra. Men om du frågar mig en aning "over the top" på hagelbössorna, så bra grejor behöver man inte..... Så du kommer inte bli besviken, tro mig.

T

Jag är hellre på "over the top"-sidan än tvärtom. :smile: Verkar både enkelt och effektivt till rimlig kostnad - det passar mig utmärkt. Hoppas det blir bättning på vapenvården också.

 

Nu kanske jag gick över ån efter vatten när jag beställde från deras hemsida. http://shop.waffenpflege.de/ Lika enkelt som på andra ställen att beställa men betalningen skedde inte med kort utan SWIFT- överföring.

 

Återkommer när jag testat - någon mer som kan dela med sig av sina erfarenheter av VFG? Finns ullpelletsar för hagelgevär att köpa över disk i Stockholm-/Uppsala-trakten?

 

/M

Publicerat

Dom är skitbra!

Nu har jag dem bara till kulpiporna, hagel kaliber 20 var snordyra!

  • 2 weeks later...
Publicerat
  • Författare

Fick leveransen igår med VFG ullpellets och idag provade jag att göra rent piporna. Det blev precis hur bra som helst, jag kan verkligen rekommendera dem - om inte annat så för "storrengöring" och köra enklare rengöring däremellan med traditionell metod.

Den enda nackdelen jag upptäckte var att ullpellets i kaliber 12 är stora och suger åt sig mycket solvent och olja (jo, jag provade pellets med olja efter rengöringen - går att återanvända om de är rena).

/M

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.