Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Idkar SJF lobbying i EU-parlamentet mtp aktuell vapendiskussion?

Featured Replies

Publicerat

De senaste dagarna har det kommit ut uppgifter att vapenlagarna i europa skall skärpas, se tråden här på jaktsidan bla.

 

Aktuell tråd

 

 

Min generella fråga till SJF är om det idkas lobbying från SJF eller om det sker något annat samarbete på EU-nivå över landsgränser mellan länders jägarförbund(inklusive SJF) eller annan sammanslutning för att motverka/jämka/påverka förslagen som befaras påverka jägares legala vapentillgång i EU-parlamentet?

 

Det hjälper tyvärr inte att svenska jägare knyter näven i fickan och muttrar om det här, min tanke går åt att det behöver författas färdiga och vettigare förslag för beslut och stoppas i händerna på våra beslutsfattare i EU.

 

Såg så här i efterhand att SJF uttalat sig på hemsidan.

 

SJF uttalar sig

Redigerad med fredde_fmj

Publicerat

Jo, det gör vi förstås; se artikeln du länkade till. Generellt kan man dessutom säga att vi tillhör dem som jobbar mest aktivt inom och via FACE när det gäller en mängd olika frågor, som exempelvis rovdjur, blyfrågan, jordbrukspolitiken, jakt i skyddade områden, förvaltning av flyttande fåglar osv.

Publicerat
  • Författare

...vi tillhör dem som jobbar mest aktivt inom och via FACE...

 

Tack för svar så här långt. lite fler frågor :smile:

 

Hur stor uppmärksamhet får "EU vapenfrågan" av FACE bland de andra stora frågorna på agendan?

 

Hur pass självständigt driver SJF eget arbete mot våra "EU politiker" utan att använda FACE?

 

Vet SJF om några andra EU organisationer/tankesmedjor som påverkar/influerar/skriver färdiga förslag till våra politiker för att skärpa vapenlagstiftningarna?

-- Kan de nämnas isf?

 

Känner SJF till vilka "EU politiker" och "EU organisationer" som driver på/jobbar med skärpningarna av vapenlagstiftningen föu Joakim Larsson/Cecilia Malmström?

-- Kort vilka de är isf?

 

Om ett år är det superval till riksdag och EU, den tiden kanske ska användas till att påverka våra beslutsfattare.

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.