Publicerat November 18, 201312 yr Hej är lite nyfiken hur gör ni i era jaktlag på älgjakten , skjuter ni bara för hund eller även luskedjur ?
Publicerat November 18, 201312 yr Detta är en populär post. Hej är lite nyfiken hur gör ni i era jaktlag på älgjakten , skjuter ni bara för hund eller även luskedjur ? Börja med att använd svenska ord o inte skånska ord för det då inget språk för en svensk. Luskedjur???
Publicerat November 18, 201312 yr Författare Djur som inte har hund efter sig , stänkedjur kanske bättre. ?
Publicerat November 18, 201312 yr Kanske lite OT men har 2 färska händelser där hundförarna skjuter på fullt sken för unghunden, spets då. "Måste ju skjuta för unghunden" Ungefär som att skjuta på stöt för en ungstående under injagning.
Publicerat November 18, 201312 yr Vi skjuter stänkdjur annars blir det inget i frysen Däremot har hunden älg så är det inga restrektioner bara skjut det hunden jagar
Publicerat November 18, 201312 yr Vi skjuter det som kommer förutom det som är fredat i äsot sen resonerar vi att har hunden jakt i sig så blir älgar skjutna för hunden så sett- Hunden är bara en del i älgjakten inget annat,,
Publicerat November 18, 201312 yr Börja med att använd svenska ord o inte skånska ord för det då inget språk för en svensk. Luskedjur??? Men om vi skriver löskedjur så borde du ju begripa. Du tjatar ju alltid om att du kommer från Småland.
Publicerat November 19, 201312 yr Djur som inte har hund efter sig , stänkedjur kanske bättre. ? Ok! Det var ändå ett konstigt namn för ensamma djur utan hund efter sig. Men om vi skriver löskedjur så borde du ju begripa. Du tjatar ju alltid om att du kommer från Småland. Ja men skånska är ju ett eget språk precis som Överkalixmål. Du ska ju inte begära att jag som smålänning ska begripa skånska.
Publicerat November 19, 201312 yr Du ska ju inte begära att jag som smålänning ska begripa skånska. Ja men när det heter likadant på småländska så borde du ju fatta.
Publicerat November 19, 201312 yr Ja men när det heter likadant på småländska så borde du ju fatta. Det måste väl vara nere i södra Småland för jag har aldrig hört ordet i norra Småland.
Publicerat November 19, 201312 yr Det måste väl vara nere i södra Småland för jag har aldrig hört ordet i norra Småland. Ja jag bor ju i norra Kronoberg bara 5km från gränsen till Jerusalems län så det är ju inte precis i söder.
Publicerat November 19, 201312 yr Ja jag bor ju i norra Kronoberg bara 5km från gränsen till Jerusalems län så det är ju inte precis i söder. Haha! Åh jo tillräckligt långt söder ut.
Publicerat November 19, 201312 yr De äldre använder ordet luskedjur även hos oss Västgötar. Och vi skjuter om det är rätt djur, både på "luskedjur"och för hund. ;-) Sent from my C6903 using Tapatalk
Publicerat November 19, 201312 yr De äldre använder ordet luskedjur även hos oss Västgötar. Och vi skjuter om det är rätt djur, både på "luskedjur"och för hund. ;-) Sent from my C6903 using Tapatalk Hm! Luskedjur. Är det bara jag som inte har hört det ordet tidigare???
Publicerat November 19, 201312 yr Kanske lite OT men har 2 färska händelser där hundförarna skjuter på fullt sken för unghunden, spets då. "Måste ju skjuta för unghunden" Ungefär som att skjuta på stöt för en ungstående under injagning. En eller två på sken kan vara både bra och dåligt för en unghund. Oftast är det ingen fara att ta en på sken för unghunden, dom blir i regel bara mer taggad.... 3, 4, 5 utan att skjuta en del på stånd i mellan. Ja då kan unghunden få för sig att dom ska driva älg och inte ställa. Men visst är det, det optimala att få skjuta första och kanske någon till på fast stånd, för unghunden. Sen är det omöjligt att förbjuda passarna att skjuta skenälgar, har man tur så har dom förstånd nog att låta bli om det är en unghund. En gammal ståndhund, har det ingen betydelse alls om det ramlar lite skenälgar för.
Publicerat November 19, 201312 yr Börja med att använd svenska ord o inte skånska ord för det då inget språk för en svensk. Luskedjur??? Trodde det var smålänska eftersom varenda smålänning jag jagat med pratar om djur som kommer "löske";) /Urban
Publicerat November 19, 201312 yr Allt som är godkänt att skjuta som dyker upp framför passet åker givetvis i backen annars skulle man få sitta i skogen till februari
Publicerat November 19, 201312 yr Jag tycker att jagar man älg så skjuter man älg, man kan inte alltid hålla på att träna hundarna. Sen har jag ingen hund heller
Publicerat November 19, 201312 yr Trodde det var smålänska eftersom varenda smålänning jag jagat med pratar om djur som kommer "löske";) /Urban Haha! Nej, du!
Publicerat November 19, 201312 yr Om en Älg kommer förbi passet och det är en lovlig Älg då skjuter vi. Om det bara skulle skjutas då hund är efter eller har ståndskall så skulle älgjakten bli bara en jakt för hundförarna, dom har sin jakt på onsdagarhär i byn då det är kalvjakt. Då är det övervägande hundförare som är ute.
Publicerat November 19, 201312 yr Ja jag bor ju i norra Kronoberg bara 5km från gränsen till Jerusalems län så det är ju inte precis i söder. Är la ingen redi männska som begriper kronobergarnas tungomål!
Publicerat November 19, 201312 yr Ja jag bor ju i norra Kronoberg bara 5km från gränsen till Jerusalems län så det är ju inte precis i söder. Är la ingen redi männska som begriper kronobergarnas tungomål!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.