Publicerat December 20, 201312 yr Jag har gått vilse i dämpar-djungeln. Behöver konkreta tips på dämpare. Den dämpare jag söker skall vara: Frontmonterad Ha en diameter på max 40mm Vara så lätt som möjligt Vara lämplig för kaliber 6,5 Har varit inne på en RCC men.... Ni får gärna kommentera RCC om ni har erfarenhet av den.
Publicerat December 20, 201312 yr Köp rcc har en på 308an f45. Sjukt bra så ska nog köpa en likadan till 6,5 när den kommer väger lite å dämpar bra å ser snygg ut i jämnförelse mot många andra:)
Publicerat December 22, 201312 yr Vmac Havana 175bp eller 255bp är ett bra alternativ också. Jag hoppas det - har köpt en Havana 175. Hade viss förhoppning om att licenserna skulle hinna trilla in före jul, men så blev det inte så jag kan inte uttala mig om den ännu (vilket är jäkligt synd, det vore perfekt tillfälle att prova fram laddningar till nya piporna nu när man är ledig några dagar). Dock ville ts ha en frontmonterad, och denna är teleskop, så RCC's f-serie är nog ett lämpligare val.
Publicerat December 22, 201312 yr Har fått hem havana 175 men inte monterat än då helixen fortf inte kommit. Dämpen ser helt fantastisk ut må jag säga
Publicerat December 22, 201312 yr Författare Läste en gammal recension för ett tag sedan där det beskrevs att rcc inte riktigt kan jämföras med de effektivaste dämparna. Det var nått med bafflarnas utformning som gjorde att det var mer som en rekyldämpare i en burk än en ljuddämpare. Är det bara bullsh*t eller har rcc ändrat konstruktionen sedan 2009? Det är egentligen bara detta som får mig att tveka på rcc. Hur upplever ni att livslängden är på en rcc föresten? Hur länge kan man förvänta sig att den ska hålla om man sköter den enligt konstens alla regler?
Publicerat December 23, 201312 yr Jag hoppas det - har köpt en Havana 175. Hade viss förhoppning om att licenserna skulle hinna trilla in före jul, men så blev det inte så jag kan inte uttala mig om den ännu (vilket är jäkligt synd, det vore perfekt tillfälle att prova fram laddningar till nya piporna nu när man är ledig några dagar). Dock ville ts ha en frontmonterad, och denna är teleskop, så RCC's f-serie är nog ett lämpligare val. Jag skulle nog inte kalla Havana för teleskopisk direkt, den bygger endast ett fåtal cm bakåt och resten fram, så den är så gott som frontmonterad
Publicerat December 23, 201312 yr RCC har inte bafflar, den är gjord i ett stycke, som inte kan tas isär för rengöring, kolla på sonic dämpare. Varför måste dämparen vara isärtagbar? Om man absolut måste rengöra dämparen så går det att rengöra alla dämpare.
Publicerat December 23, 201312 yr Detta är en populär post. Isärtagbar, tja om det är en 22LR dämp men annars bara larvigt att ha med som krav, min Atec har inte gått att dela på under en väldigt lång tid, eller med andra ord, för att hålla dämpen isärtagbar krävs en överdrivet stor arbetsinsats mot den vinst står att nå, vilken är totalt obefintlig. /CHristian
Publicerat December 23, 201312 yr Min rccf45 har en behagligare poff än kompisens Stalon som han hade i samma kaliber 308w och den var betydligt större å klumpigare. Och jag har även kortast tillåtna längd på pipan . Haft den nu i 3 år å aldrig saknat å ta i sär den mvh
Publicerat December 24, 201312 yr Ja jaha, så att ha önskan att kunna ta isär och rengöra det är bara dumt? Ok. Det är en önskan om en funktion som helt saknar betydelse, dum är den inte men meningslös, bara mer saker som kan komma loss o strula. Christian
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.