Publicerat September 17, 200619 yr Köpte en splitter ny hunter av fjolårets modell. Första jaktradion jag har. Men ska det verkligen vara så jäkla kass batteritid? Orginalbatteriet, det uppladdningsbara, räcker just så pass en jaktdag, dvs radion påslagen ca 8-10 timmar. Då lyssnar jag bara, sänder i princip inget. Tyckte det var ganska kasst. När jag kör med släden och vanliga AA batterier så är det något bättre, kanske 15 timmar standby. Ska det vara så här eller finns det nån inställning jag missat som sparar ström?
Publicerat September 17, 200619 yr Har du laddat ur batteriet och laddat några gånger? Det brukar ta ett tag innan batteriet uppnår full effekt så att säga. Är det en sån där röd Hunter 16+ eller? Laddaren som följer med är ingen hit utan man måste bryta laddningen manuellt efter 12 timmar.
Publicerat September 17, 200619 yr Författare Nej det är en sån blå, proffesional tror jag den heter. Såg att det skulle finnas en batterisparfunktion också, lite oklart vad den funktionen gör dock. Får väl ta med några packen AA ut i skogen helt enkelt. Men fattar inte varför det är så sjukt kort stanby i ett så stort batteri?
Publicerat September 17, 200619 yr Ok, ja det verkar lite lurigt. Men du låter det ladda klart och inte avbryter såfort eventuell lysdiod lyser att det är klart? Då är det oftast bara laddat till 75-80%.
Publicerat September 17, 200619 yr Har en svart prof. hunter och min batteritid är också cirkus en dag så det verkar ju normalt. Mitt laddningsbara batteri är på 650 mAh. Ingen höjdarradio med andra ord, ganska kass mottagning också trots skogsantenn.
Publicerat September 17, 200619 yr Författare Jo jag låter den ligga 12 timmar på laddning. Har ingen funktion som visar när det är fullt. Nåja, den använd ju inte så mycket per år så det är väl bara köpa på sig ett storpack batterier och gilla läget.
Publicerat September 17, 200619 yr Just Hunter brukar det ju aldrig vara några problem med annars. Dessutom brukar handlarna skicka med ett extra 1300 mAh batteri som sälj gotta detta år + en hörsnäcka
Publicerat September 17, 200619 yr Har faktist torrkasett till min Icom radio,men jag har aldrig testat den delen,tror dock snart att jag ska göra det då min radio ,endast 2 år gammal knappast håller en hel jaktdag,har tidigare haft Maxon Hunter den där tegelstenen ni vet,den var fan bättre... Har hört att torrkasetten håller nästan hur länge som helst,vad har ni hört? Jag litar nämligen inte på allt jag hör i skogen 8)
Publicerat September 17, 200619 yr Författare Med torrbatteri räcker mitt längre, troligen pga att effekten går ned till 3W från 5W såg jag i instruktionsboken. Ska tydligen gå att aktivera sparläget ochså som förbrukar 60% mindre ström när man inte talar. Ska testa det i helgen
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.