Publicerat Februari 1, 201412 yr Hade en som jag sålde till Bohman, minns det som en bra tub men man är jäkligt begränsad med dom ändå om man inte är en superstatisk rävskytt eller dylikt. Mad Mike vet jag har haft en belyst Meopta 7x50.
Publicerat Februari 2, 201412 yr Hade en som jag sålde till Bohman, minns det som en bra tub men man är jäkligt begränsad med dom ändå om man inte är en superstatisk rävskytt eller dylikt. Mad Mike vet jag har haft en belyst Meopta 7x50. Saknar den... Den var suverän på alla sätt och vis. Jag använde den till det mesta, åtel, smygjakt, panga på Virå, rådjursjakt med drivande hund etc.Tror närmsta avslutet var på 7 meter, ett rådjur på bassetdrev. Lite OT men man är inte mer begränsad med en 8x56 än vad man gör sig.
Publicerat November 15, 20196 yr Sålde just min Zeiss V8 1.8-14x50 till fördel för: Zeiss Classic Diatal M 8x56 T*, utan belysning. Aimpoint Micro H2 Blev en slant över till annat också. Känns rätt med avskalat och fast förstoring.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.