Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Skyddsjakt på kaja

Featured Replies

Publicerat

Vill kolla en grej vad gäller skyddsjakt på kaja å kråka. Jag har mängder med kajor runt gården jag arrenderar jakten av.

Under ordinarie jakttid var de på semester >( men nu är de där igen

Min fråga är: när har de ungar? Är det nu eller flygs det bara runt å raggas just nu?

Jag är medveten att jag får skyddsjaga på enskilds initiativ men jag är ju snäll innerst inne å vill ju inte göra nån föräldralös :)

/M

Publicerat

dom bör ligga på ägg just nu så avvakta ett tag om inget akut behov finns och börja skjut ungarna när dom kommer ut

Publicerat
  • Författare

dom bör ligga på ägg just nu så avvakta ett tag om inget akut behov finns och börja skjut ungarna när dom kommer ut

Misstänkte det. När tanten äggar lever gubbarna jävel... ;)

/M

Publicerat

precis men som sagt finns akut behov så skjut på

Publicerat

Är man med när ungarna kommer ut kan man få några fina jaktkvällar. Dom är inge vidare på att flyga dom första dagarna, men gömma sig i trädtopparna det kan dom! 

Publicerat

paraboler och skorstenshuvar anser dom vara bra skydd också

Publicerat

Tänker lite tvärtom här.

 

De har lagt ägg nu men jag har kollat detta med Åke Andersson, en forskare som varit med och tagit fram underlagen till våra jakttider på kråkfågel.

 

Enligt honom så är kycklingarna inte speciellt utvecklade i äggen och skjuter man väck en eller båda föräldrarna så kvaddar man häckningen utan att de ska fara allt för illa i ägget. Vi enades om en brytpunkt tidsmässigt och jag skjuter fram till 15/5 här i Roslagen. Givetvis påverkas detta av vart i landet man bor.

 

Ser en stor poäng i att skjuta dem nu då man inte bara fimpar en fågel i ett par utan med all säkerhet hela häckningen. Här i byn där jag bor är kajorna rätt jävla skitjobbiga, uppträder i flockar om tusentals och för ett jävla liv. Samtalen från boende som har häckning i huset är många när ungarna börjar tigga käk på mornarna fram i början av juni. Alltså hade jag, om jag haft tid, skjutit så mycket jag kunnat tiden 1-15/5.

 

Var ju ut i söndags, det jag slogs av var att det var många singelfåglar som gick och plockade insekter på div gräsmattor åt ruvande honor eller hanar.. vet inte hur de har detta uppdelat. Såg flera skjuta med halsen full av div kryp..

Publicerat
  • Författare

Bor i Småland nämre bestämt kring Växjö. Hur långt bör häckningen kommit?

Har du nån tanke om brytpunkt?

Magnus

Publicerat

Svårt som fan.. man får ställa det i relation till problemet. men några dagar in i maj skulle jag nog våga skjuta.

Publicerat
  • Författare

Svårt som fan.. man får ställa det i relation till problemet. men några dagar in i maj skulle jag nog våga skjuta.

Det är ju svårt hursom... liten by med många kajor så det lär nog ryka några till helgen :)

/M

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.