Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Spårträning

Featured Replies

Har testat en del med det sättet som beskrevs i Svensk Jakt att lägga spår. Man tar lite hårstrå från lämpligt vilt och blandar med vatten, sen tog jag även i lite blod. Lät det stå ca ett dygn, sedan sila och hälla det i en tryckspruta.

 

Fördelen med detta är att man lätt kan lägga spåret en 4-5 meter från där man går, rätt roligt att kolla på Garminen där ser man tydligt att det blir dubbla spår ett efter spårläggaren och ett efter hunden.

 

Verkar även som det tänder till hundar som tröttnat på de traditionella spåren med att släpa en klöv osv. Såg det på min Springer/Wachtel som varit med ett tag, hon tände till på ett helt annat sätt och spårade riktigt bra.

Har bara provat detta en gång för ett par år sedan med Funny. Hon tyckte inte alls att det spåret var något intressant. Tror inte ens hon kom till spårslutet och hon brukar gå klockrent annnars.

  • Author

Lite lustigt, testade så sent som i onsdags på en Grålle som är fyra år och som det skjutets en del älg för och han gick klockrent 600 meter.

 

Provade även på en unghund och det funkade också riktigt bra, däremot testade vi första gången med bara hårstrå och inget blod och då hade gråhunden det svårare men min Springer/Wachtel gick riktigt bra.

 

Så testar med lite blod nästa gång om du inte hade det innan, tror jag hade knappt en deciliter på 5 liter vatten.

Körde nog utan blod. Men sen var det nog så att hon hade en period då lagda spår inte va så kul, kan nog varit i samma veva.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Recently Browsing 0

  • No registered users viewing this page.

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.