Publicerat Maj 13, 201411 yr Tänkte handla en 22lr med en 17 hmr pipa till skräpjakt. Har fastnat för CZ 455. Men ska man ha std eller varmint? Vad vinner man i precision om man väljer varmint? Fördelen med std är de öppna riktmedlen vid grävlingjakt på 22lr pipan. En annan fråga går det att få licens på ljuddämpare till klass 3 och 4 för en vanlig dödlig? Värt att prova? S
Publicerat Maj 13, 201411 yr Ingen skillnad i teoretisk precision, nu talar jag iofs av erfarenheter från kvaddarna i min omgivning o ägo, piporna skjuter exakt lika bra, en möjlig skillnad ligger i den praktiska precisionen, en piplätt pang är ofta svårskjuten. Dämpare för dödliga kräver hörselnedsättningar och behov, är svårt. Christian
Publicerat Maj 13, 201411 yr Öppna riktmedel är väl bara på deluxe-modellen? Enig med C, precision vinner du inte mycket på rent teoretiskt. Jag har upplevt de tjocka piporna som mindre kinkiga med ammunition och träfflägesförändring mellan ammunition men det kan lika gärna vara tillfälligheter men just de piporna.
Publicerat Maj 13, 201411 yr Författare Då de är lösa pipor tänkte jag få handlaren stoppa i en med öppna i American stocken. S.
Publicerat Maj 13, 201411 yr Du behöver inga öppna till grävling. Du såg ju min 22. brukar hålla pipan 20cm från huvudet och siktar "genom" slutstycket. mvh/Urban
Publicerat Maj 14, 201411 yr Författare Blir nog en varmint. Då skillnaden var 500:- mot American. Pipa med öppna var leverans tid på så de var enkelt val. S
Publicerat Maj 14, 201411 yr Författare Hur funkar de med licenser på denna bössa? Ska ha en 22a och en 17hmr pipa. Blir de bössa+pipa? Eller Stomme+pipa+pipa. Någon som kan berätta. S.
Publicerat Maj 14, 201411 yr Det blir bössa med ena kalibern + extra pipa. Dvs 2 licenser totalt. (Jag har samma uppsättning)
Publicerat Maj 14, 201411 yr rätt, be dom skriva extrapipan som den som du kanske ska byta nån gång, eller vänd på det, bössa med den pipan du inte säljer!
Publicerat Maj 17, 201411 yr Författare Måste man ha paralax sjustering på kikaren? Har en kikare liggande som är 3-9x40 som jag tänkte nyttja. Tror inte jag hade paralax sjustering på Bushnellen jag hade på gamla 22an? S
Publicerat Maj 17, 201411 yr inge måste med paralax om du ska ha den till jakt och övningsskytte, men det kan bli enklare att bedöma avstånd med hjälp av paralax justering. Bra pang det där, Själv väntar jag på licens på en quad 22lr + 17hmr
Publicerat Maj 17, 201411 yr Jag hade parallax på min cz innan, gav fan i det då jag vill kunna skifta plinkmål blixtsnabbt, kändes som att det blev ett konstant skruvande på vortexen för att få skärpa.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.