Publicerat Juni 9, 201412 yr hej jag ska snart till att köpa mina första vapen och funderar på vilken kaliber det ska bli? har funderat på en 9,3x62 eller 8x57JS? till att ha som hundförar bösa? jagar 90% älg men blir lite björn på sidan om. för och nackdelar? med dom två modelerna. villken som passar till att ha ljudempare på och delar till och evetuela vapen modeller som passar för det?
Publicerat Juni 10, 201412 yr Jag är frälst på 8x57 js pga. den låga rekylen. Det blir också mindre köttförstöring med den. 9,3x62 har väl till sin fördel att det är bättre chockeffekt i viltet vilket kanske är bra speciellt vid björnjakt. Ljuddämpare kan du ha på båda, dock blir en 9,3x62 längre än en 8x57 då den kalibern kräver något längre pipa för att hinna förbränna krutet. 8x57 är i mitt tycke optimala hundförarkalibern.
Publicerat Juni 10, 201412 yr Ingen nämnvärd skillnad, välj den du trivs bäst med. /Markus Isf är det inte nämnvärd skillnad på några klass1, t.ex skiljer det över 1000 j i anslagsenergi.
Publicerat Juni 10, 201412 yr Det är i grunden inte så viktigt, med tanke på att båda kalibrarna levererar skyndsam död, förresten skjuter jag 3 skott med 8x57 på samma tid som jag får iväg två med 9,3, gissa vilken jag föredrar. Det krävs oerhört talang eller träning för att skjuta 9,3 lika snabbt och exakt som 8x57. Som första vapen håller jag med föregående talare, en 8x57 är väldigt passande. /Christian
Publicerat Juni 10, 201412 yr Detta är en populär post. 8x57 är en brutalt effektiv kaliber som är förvånansvärt lättskjuten. /Mike
Publicerat Juni 10, 201412 yr Detta är en populär post. Som förstabössa ska man välja nått som är betydligt billigare att skjuta mycket med eller budgetera för en handladdningsutrustning..... 8x57 är förvånande mjuk i relkylen sett till kulvikterna men det är hur som ett bra steg upp från en 6,5. Räkna på vad 1000 jaktmatch kostar och lägg till problemen med högre rekyl så inser ni att valet är felställt. Köp en 6,5 och lär dig skjuta ordentligt. Efter det kan du fundera på nått grövre. Men sitter inte det grundläggande skyttet så är det bara att göra saker väldigt mycket svårare för sig om man ska lära sig skjuta om man samtidigt har mer rekyl än nöden kräver. För sitter inte det grundläggande skyttet så är redan en 6,5a för mycket att skjuta med. /T - som skjuter lika snabbt med 9,3 som med 6,5.
Publicerat Juni 10, 201412 yr Det är skit samma mellan dessa kalibrar bara du har en bra stockad bössa. Ska han skaffa en bössa som inte funkar för snabba anläggningar mm som "hundförarbössa"? Dessutom finns ju dämpare och det gör det ytterligare mindre skillnader i kvarvarande rekyl. /Markus
Publicerat Juni 10, 201412 yr Författare TACK. varför jag undra är för att jag har en 8x57JS en 9,3x62 att välja på båda liger under 10 000 tusen med sikte och amunition till 9,3x62 har en ljudämpare på och kostar 200 mer. är väldigt sugen på 9,3 men har också tängt på amunitions kosnaden har en 6,5 sedan inan men den är så tung den väger ungefär 4kg med kikare och blir lite tung att bära i skogen
Publicerat Juni 10, 201412 yr Ja men dåså. Du har erfarenhet av skytte och en 6,5x55:a då skulle jag komplettera denna med en 9,3x62, speciellt eftersom du ska i huvudsak jaga bjön och älg. Med en bra stock är 9,3:an inga som helst problem att skjuta bra med.
Publicerat Juni 10, 201412 yr TACK. varför jag undra är för att jag har en 8x57JS en 9,3x62 att välja på båda liger under 10 000 tusen med sikte och amunition till 9,3x62 har en ljudämpare på och kostar 200 mer. är väldigt sugen på 9,3 men har också tängt på amunitions kosnaden har en 6,5 sedan inan men den är så tung den väger ungefär 4kg med kikare och blir lite tung att bära i skogen Som komplement till en 6,5 ser jag ärligt talat inte att det är någon större skillnad. Jag har bägge, 9,3 ger lite mer kraft i träffen - 8x57 är lite mer universell. /T
Publicerat Juni 10, 201412 yr 8x57 är väl också ganska dyr att köpa köpeammo till? 308 finns ju också...
Publicerat Augusti 2, 201411 yr Varför inte en 9,3x57 i stället för de redan föreslagna. Jag har en själv, och är extremt nöjd med den. Skjuter Alaska på 18,5 gr och uppnår nära på knall och fall effekt på allt som befinner sig framför mynningen. Bössan är en Husqvarna 46a med plast bäddad originalstock. Bössan har mycket låg vikt så den är lätt att bära vid långa förflyttningar. Den har Mjuk rekyl, vilket gör bössan lättskjuten. Titta närmare på en 9,3x57 innan du bestämmer dig, jag tror du finner det du söker i denna konstellation.
Publicerat September 6, 201411 yr Jag hade defenitivt valt 9,3x62. Är ju förståss lite rekyl i den, men absolut inte värre än man kan vänja sig efter några vändor på banan.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.