Publicerat September 20, 201411 yr Har en fråga angående köttillvarande på en älg som vart skadeskjuten i ca 1 vecka och nu fällts. Endast muskulärt i baklåret. Kula kvar i muskeln. Maggots i såret. Finns dt möjlighet att fortf ta tillvara på köttet eller vad har folk för erfarenhet?
Publicerat September 20, 201411 yr Stor risk för sårfeber, kassera, ta ut vet och få den utdömd så behöver ni inte räkna den på tilldelningen.
Publicerat September 20, 201411 yr Ta dit vetrenär som gör en Besiktning av älgen kostnad för detta ska äso stå för under förutsättning att det inte är ni som skadeskjutit.. Annars ska ni räkna av älg från tilldelning!!
Publicerat September 20, 201411 yr Ta dit en vet. o låt den besiktiga köttet om det är tjänligt som människoföda.
Publicerat September 20, 201411 yr Författare Tack för svar! Det blev veterinärbesiktat till att grävas ner tyvärr
Publicerat September 20, 201411 yr Tack för svar! Det blev veterinärbesiktat till att grävas ner tyvärr Det är sådant som händer tyvärr med en så långvarig skottskada.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.