Publicerat November 12, 201411 yr Som rubriken lyder, någon som jagar eller jagat med den? Bra, Dåligt med den? Vilken effekt har den på rådjur?
Publicerat November 29, 201411 yr Jättebra kula med hög restvikt, dock dyra att köpa fabriksladdat. Jag körde men denna kulan rätt länge och fick alltid genomslag med den. Effekten i ett rådjur beror på vart du sätter kulan! Men det är ingen större köttförstörelsen och viltet tar sällan många steg om skottet sitter där det ska. Dock har jag slutat med naturalis nu och handladdar Barnes TTSX i min 308 och har aldrig varit så nöjd. Den kulan är helt grym. / Robla
Publicerat November 29, 201411 yr Den kostar röv oavsett du köper kulor eller ammunition, köp för din egen skull TSX, TTSX, E-tip eller GMX om du vill ha koppar.
Publicerat November 30, 201411 yr Jag Kör 168gr ttsx i min 308 och är mycket nöjd. Skickat från min iPhone med Tapatalk
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.