Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Alkohol och jakt

Featured Replies

Publicerat

Självklart är alla former av vapenhantering och konsumering av alkohol  oförenliga och oacceptabla. Men med stöd av vilken lag kan man hävda att det är förbjudet att jaga (med vapen) om man druckit alkohol ??

 

mvh Johan

Publicerat

I denna arean svarar enbart våra representanter från SJF.

Publicerat

Det finns inget uttryckligt förbud, men jakten ska ju bedrivas så att viltet inte orsakas onödigt lidande och så att inte människor och egendom skadas, så den regeln bryter man sannolikt mot om man försämrar sitt omdöme och orsakar något. det står i 27 § jaktlagen.

 

Om man hanterar vapen i onykter tillstånd brukar man också bli av med sina vapenlicenser, oavsett om något händer, men det är ju inget straff, bara en administrativ åtgärd som det heter. Då är vi inne på vapenlagen.

Publicerat

En liten fråga, finns det någon gräns för "onyktert tillstånd"? Är det 0.2 promille som vid bilkörning eller är detta något godtyckligt eller på annat sätt svävande?

 

Missförstå mig rätt, jag är på intet sätt i favör för alkohol och vapen men jag är synnerligen "svart/vit" och gillar inte gråzoner.

Publicerat

Det finns ingen promillegräns så det är i allra högsta grad en gråzon...

Publicerat

Fritt ur verkliga livet för ett antal år sedan i norrland.

 

Tre män plockas på väg till älgjakt i sin bil 05:30 på morgonen. Föraren har 0,4 (dagen efter rattfylla) och passagerarna något liknande. Alla männen har alla övriga papper i ordning liksom hur vapnen transporteras men alla fråntas sina vapen på plats. Har polisen gjort rätt, isf på vilka grunder?

Publicerat

Rattfylleri kan ju vara grund för återkallelse så föraren har ju dessutom det problemet. Övriga "bara" vapenlagens krav ovan som kan leda till omhändertagande.

Publicerat

Jo att föraren låg risigt till är ju självklart, men de övriga passagerarna jagade ju inte ens vid tidpunkten? Känner dem för dåligt för att redogöra för följderna men vet att de fick åka söderöver igen utan vapen allihopa.

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.