Publicerat April 5, 201511 yr Tja, tänkte jag skulle prova på och böja mina gamla ben och prova på liggande skytte. Men hur gör ni när ni siktar? Rätt på målet eller som "vanligt" börja en bit under och går upp och förbi målet medan ni låter skottet gå?
Publicerat April 5, 201511 yr Är du inte stabil i riktningsarbetet i ligg? Om jag inte skjuter med stöd eller rem så skapar min andning och kropp en liggande 8 i rörelse, skott får således lossas någon gång lämpligen på väg in i målets centrum /Christian
Publicerat April 5, 201511 yr Författare Precis vad jag tänkte, man får helt enkelt skapa sig en egen uppfattning om vad som passar bäst för sitt egna skytte. Anledningen till varför jag frågar är att jag har blivit så hårt inpräntad att det är nerifrån upp och förbi målet. Men det är nog faktiskt som du nämner Christian när jag tänker efter svängningarna jag skapar är mer likt en åtta..något att prova till nästa gång:)
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.