Publicerat Juli 3, 201510 yr Jag har, på rätt kort tid, blivit tillsagd av två forumister att jag borde skaffa mig aktiva hörselskydd så nu tänkte jag göra slag i saken. Helst vill jag ju inte betala för mycket, gärna under tusenlappen. Jag har hittat ett par peltor sporttac för 989kr. Är det ett bra köp? Annars finns det ju några billiga i det här testet: http://jof.se/tester/test-aktiva-horselskydd/ som inte verkar genomusla... Är det någon som har erfarenhet av något av dessa? Andra tips i den prisklassen? De ska framför allt användas till fågeljakt både med stående fågelhund och från gömsle.
Publicerat Juli 3, 201510 yr 989sek är ett bättre köp än när jag köpte mina Peltor Sportac hösten 2010, de är med mig än. Om man använder de flitigt blir skumgummit sunkigt (vet inte om det är depostion från sublimerad öronvax eller om det är mögel) så då får man köpa en hygiensats med nya plastmuffar och nytt skumgummi. Har provat t-röd, koka i diskmedel och 60C vittvätt, men det hjälper måttligt mot vad-det-nu-är. Byter batteri i början på varje säsong, inte för att batterierna tagit slut utan mest för att jag inte vill bli stående med dåligt batteri.
Publicerat Juli 3, 201510 yr bra kåpor men jag kan inte använda dom långa stunder. dom är för platta så det blir tryck på örat vilket skapar huvudvärk. Jag använder fullstorlek på kåporna, och det är inte tjockleken som tar i bössan utan det är nederkanten och den sitter på samma ställe oavsett tjocklek.
Publicerat Juli 3, 201510 yr Jag har Sporttac och är nöjd. De har fått bra kritik i tester. Har testat Sordin också, och känner ett par som har dem, de är nöjda med dem också. Snåla inte för mycket, hörseln är viktig.
Publicerat Juli 3, 201510 yr Sordin, bästa jag haft av dom jag testat. Lite dyra kanske men riktningsbestämmelsen är riktigt bra. Sedan håller dom i ur o skur. Finns säkert bra och billigare också men kan inte dom så bra. Skulle mina gå sönder skulle jag utan tvekan köpa likadana igen.
Publicerat Juli 4, 201510 yr Författare Tack för alla svar! Som jag förstår det så är det Peltor eller Sordin man ska välja. Finns det några generella skillnader mellan dem? Fördelar/nackdelar? Är det ingen som testat de lite billigare kåporna i testet?
Publicerat Juli 4, 201510 yr Jag har endast använt ett märke så jag har inget att jämföra med . Howard Leight, jag har ett par här hemma och ett par "därborta", håller nog med om omdömet i testet, dock kan jag säga att diskanten inte är så påträngande för mig då jag är både gammal och hörselskadad..... har betalat 400 SEK för ena paret (ebay eller amazon) samt 60 NZD i butik på Nya Zeeland. En stor fördel är det nätta formatet i hopvikt skick. Raggarö
Publicerat Juli 4, 201510 yr fördelen peltor är att du kan byta till grön /orange/rosa/vitt osv på ett väldigt smidigt sätt. kanske man kan på sordin med, men aldrig sett någon med tex orangea sordins.
Publicerat Juli 4, 201510 yr Jag har dom och är nöjd med dom. Har iofs inte provat något annat märke än peltor.
Publicerat Juli 4, 201510 yr Har ett par Peltor sporttac och är mycket nöjd med dom. betalade under tusen lappen för dom ett mycket bra pris för ett par bra kåpor.
Publicerat Juli 4, 201510 yr Finns det några generella skillnader mellan dem? Fördelar/nackdelar? Sordin erbjuder "neckband" så att du kan ha hatt/boonie
Publicerat Juli 4, 201510 yr Har ett par Hunter A1 och de är inget att ha! behöver ställa in kåporna var för sig, sen försvinner ljudet länge efter det har smällt så på banan är de rent odugliga för jag hör ingenting om man står vid en bana där det smäller hela tiden, går inte att föra ett samtal då jag inte hör ett smack
Publicerat Juli 4, 201510 yr Jag kör med MSA Sordin supreme pro och köpte separata hygiensats med gel i - rätt sköna!
Publicerat Juli 9, 201510 yr Har Sportac nu och Soundscope, hade sordin innan. Dem bästa kåporna jag har haft var tactical. Rent och klart ljud men så kostar dem. Köp du Sportac bra kåpor för sen pengen. S.
Publicerat Juli 9, 201510 yr Författare Tack så mycket för alla tips. Det dök upp ett erbjudande om ett par begagnade peltor comtac som jag slog till på. Provade dem på banan ikväll och jag är mycket nöjd.
Publicerat Juli 10, 201510 yr Tack så mycket för alla tips. Det dök upp ett erbjudande om ett par begagnade peltor comtac som jag slog till på. Provade dem på banan ikväll och jag är mycket nöjd. Tänk på att Comtac, Sportac och en del andra tunna smidiga jakt kåpor INTE är gjorda för att stå på bannan och skjuta massa med. De har för lite dämpning i sig, för det krävs tjockare kåpor då elektroniken tar en del plats. Tactical har tjockare kåpa och får plats med adekvat skum isolering som ljuddämpning!.
Publicerat Juli 10, 201510 yr Författare Tänk på att Comtac, Sportac och en del andra tunna smidiga jakt kåpor INTE är gjorda för att stå på bannan och skjuta massa med. De har för lite dämpning i sig, för det krävs tjockare kåpor då elektroniken tar en del plats. Tactical har tjockare kåpa och får plats med adekvat skum isolering som ljuddämpning!.Jag ska ha det i åtanke. Jag har ju några kåpor helt utan elektronik jag kan ha på banan.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.