Publicerat Augusti 13, 201510 yr Tja! Jag bestämde mig för att handladdningen tar för mycket tid. Jag vill ha en progressiv press, färdiga plattor med isatta laddverktyg för mina olika bössor, etc. Jag TROR att det är skitsamma om den är auto-indexerande eller inte, men om någon har starka åsikter därom tar jag gärna till mig detta. Jag har försökt komma i kontakt med Torsbo Handels för att försöka få dem att sälja något till mig, men de tycker tydligen inte att det är intressant att svara i telefon eller ens återkomma på lämnade meddelanden eller epost. Så jag tittar efter alternativ. Det står mellan en RCBS Pro2000 eller en Dillon RL 550B, alternativt Dillon XL650. Jag har aldrig använt Dillon (och det fabrikatet används väl mest av pistolskyttar - duger Dillon till gevär?). Priset är ju fördelaktigare på Dillon också. Men krutdoseraren ser lite mer rapplig ut på Dillon... Så... Dillon eller RCBS?
Publicerat Augusti 13, 201510 yr Jag kan inte uttala mig Rcbs, då jag inte provat den. Men jag är mycket nöjd med min Dillon 550B. Jag laddar enbart till gevär och det funkar kanon. Till övnings ammon så använder jag doseraren, Men till jakt så blir det Rcbs krut despensern, då jag är nogranare med de laddningarna. I övrigt så kör jag den som en en petere, då jag vill trimma och trumla hylsorna efter kalibrering. Men det är jävligt skönt att bara byta verktygs huvud för varje kaliber. Går på 30 sec, och allt är färdigt . Här är mitt ladd rum "cave" .
Publicerat Augusti 14, 201510 yr Så rcbs dispenserna ger noggrannare laddningar? Jag var nog otydlig. Men jag menar en RCBS ChargeMaster Combo.
Publicerat Augusti 14, 201510 yr Med viss erfarenhet av Dillon o ingen av RCBS i denna fråga svarat jag trots det oreserverat Dillon. Deras progressiva pressar fungerar och levererar. Christian Skickat från min iPhone med Tapatalk
Publicerat Augusti 14, 201510 yr Jag har en Dillon och är i tagen att börja med gevärsladdning också. Det jag fått fram tills nu i saker att tänka på är att vissa verktyg för vissa kalibrar fungerar inte då längden på patronen är för stor. Detta gäller om du kör 7mm Rem Mag och vill ha Reddings Competition Seat Die i en XL650 så då blir det jam i maskinen då den inte är tillräcklig stor. Jag fick tips från Redding på andra verktyg som fungerar så om du väljer andra tillverkares vertyg, kolla först så du inte råkar i knipa i onödan. // P
Publicerat Augusti 14, 201510 yr Kör 550 för alla pistolladdningar och vet få pistolskyttar som inte kör Dillon pga kvalitet och service. Duger noggrannheten för pistolladdning med syfte seriös tävling bör det göra det för gevär också. Men har inte själv kört gevär, mest för att slippa pilla med att byta slide för annan storlek på tändhatt. Och att jag inte skjuter alls lika mycket gevär dvs klarar mig med enpetare.
Publicerat Augusti 16, 201510 yr Laddar enbart gevärpatroner i min 550b. Laddar/har laddat 6,5x55, 308w, 30-06, 8x57is, 338LM, 9,3x57, 45-70 och 45-90. Har inte haft några problem alls fram tills helt nyligen då tändhattsisättningen ballat ut totalt... Är säkert en skitsak att reda ut så förhoppningsvis är den igång snart igen. Skickat från min D5803 via Tapatalk
Publicerat Augusti 16, 201510 yr Laddar enbart gevärpatroner i min 550b. Laddar/har laddat 6,5x55, 308w, 30-06, 8x57is, 338LM, 9,3x57, 45-70 och 45-90. Har inte haft några problem alls fram tills helt nyligen då tändhattsisättningen ballat ut totalt... Är säkert en skitsak att reda ut så förhoppningsvis är den igång snart igen. Skickat från min D5803 via Tapatalk Har du plockat isär sliden och rengjort ordentligt? Det har hjälpt när jag fått problem med Th isättningen.
Publicerat Augusti 17, 201510 yr Har fullt upp med att jaga nu...men såklart blir det rengöring. Det är själva isättningen som går trögt som fxxn. Skickat från min D5803 via Tapatalk
Publicerat Augusti 18, 201510 yr Författare Sådär, jag gick rakt emot alla rekommendationer :-) och beställde en auto-indexerad RCBS 2000 Pro med tre extra verktygsplattor och hylshållare #2 (för .308, 9,3x62, .30BR, .22-250, 243W) samt #3 (6,5x55). Beställde en powder checker också. Hmm... Men APS-strips verkar vara lite jobbigt att få tag i i Sverige. Är det någon som har en hög strippar över (Small rifle, large rifle)? MVH/HerrBerg
Publicerat Augusti 20, 201510 yr Sådär, jag gick rakt emot alla rekommendationer :-) och beställde en auto-indexerad RCBS 2000 Pro med tre extra verktygsplattor och hylshållare #2 (för .308, 9,3x62, .30BR, .22-250, 243W) samt #3 (6,5x55). Beställde en powder checker också. Hmm... Men APS-strips verkar vara lite jobbigt att få tag i i Sverige. Är det någon som har en hög strippar över (Small rifle, large rifle)? MVH /HerrBerg Kul att det blev en 200pro, jag funderar på att slå till på en PRO CHUCKER 7 PROGRESSIVE, bara för att vara lite värre Men jag kan inte hitta den i nån butik?
Publicerat September 26, 201510 yr Författare Se där, nu har jag kommit igång! Det är lite saker man måste få koll på och det var inte 100% inställt i maskinen. Vidare har jag ett ganska spännande tips: LÄS INSTRUKTIONERNA! Man slipper rätt mycket krut över mekaniken om man läser manualen :-) Men hur är status nu då? Wheee... Den går som tåget. Jag laddade 80st .22-250, ett 70-tal .308 och 30st 9,3x62 under tiden ungarna såg en film nu på kvällen. Ett drag med spaken, en patron trillar ut. MVH /HerrBerg
Publicerat Oktober 3, 201510 yr Författare Jag tror att man kan lägga ner diskussionen om att man måste ha en single-stage för precision... Dagens bästa 5-skottare var på knappt 10mm (bänk 100m)... Och de andra var också bra. .30 Sierra Game King 150gr, 820m/s. Nog duger det för praktisk jakt?
Publicerat Oktober 3, 201510 yr Författare Okej då... Här är träffbilden. Och skottet några centimeter bort kommer från en annan bössa som fick byta kikarsikte... Just sayin' [emoji41]
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.