Publicerat Augusti 16, 201510 yr Hej Jag har länge använt fabriksköpta Sako hammerhead och tycker att de är kanon! Nu är dock min tanke att jag ska börja handladda även jaktammunitionen! Så då tänkte jag höra om ni har något tips på vilken kula jag ska använda som funkar bra på vildsvin/älg! Viktigt är egentligen inte att minimera köttförstöring utan snarare en bra kula med mycket död, dock gärna i den billigare prisklassen ( typ sst och ttaxzsdk och allt vad de heter) Så tips och trix mottages tacksamt, om de dessutom finns med på ribosomer laddata så vore det kanon då man får lite mer om tips på krut etc! http://www.robsoft.nu/databaser_se/laddata/showloads.asp?MainID=4 Tack på förhand! // riktigt grön inom handladdning!
Publicerat Augusti 16, 201510 yr Jag tänkte börja använda sst tror det är en bra kula med snabb effekt krut så är det lättast att köra med mrp ladd vikt vågar jag inte dela med mig av ganska het men funkar bra bara att läsa runt lite Här finns en del att läsa http://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/.270+Winchester.html
Publicerat Augusti 16, 201510 yr Sierra gameking 150 grainare(1840) funkar bra för mig på älg Laddad med normas mrp använder jag den till både övning och jakt Mvh
Publicerat Augusti 29, 201510 yr 156 gr Norma Vulcan á 6,57 :-/st eller 150 gr Norma Oryx á 9,86 :-/st.
Publicerat September 6, 201510 yr Författare Påväg till XXL och som det ser ut blir det att prova A-frame ( då den fanns där) Det jag har läst om den bådar gott..
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.