Publicerat November 13, 201510 yr Hej alla! Har precis köpt 3st Belisle 120 fällor till vinterns mårdfångst. Fick hem dom idag. Och har redan konstaterat att det bara är skit. Det är helt omöjligt att spänna dom för hand. Eller har jag fattat allt fel att det finns nå hockus pockus trick som gör det enkelt? Tror det är bra fällor bara man får dom att funka men man måste ju kunna spänna dom snabbt och enkelt... Byggde ihop en typ av sax att spänna ihop dom med men fick den bara att passa på ena fjädern och är ju två... Men fast man lyckades spänna den sidan så ska man ju få bort säkerhetskroken å de va ju själva fan för fjädern är för stark..,. Vi har prövat att vara 2 som spände men de sluta med att kompisen fick fingret klämt... Så kort frågat, hur gör man? är det nån som lyckats?
Publicerat November 13, 201510 yr Finns spänntång att köpa, passa även på att köpa en separat säkring när du ändå håller på.Sleepy Creek heter en vanligt förekommande tång men det finns andra och det är lätt att göra en av två plattjärn som man sågar ett hack i varje och skruvar ihop dem så man har en tång.
Publicerat November 13, 201510 yr Funkar bra med snören som man snarar och drar ihop fjädrarna enklare än tänger
Publicerat November 16, 201510 yr Författare ja nu har ja ju listat hur man ska spänna dendär skiten. Men de hjälper ju inte när killer clipsen eller vad de heter inte passar till själva gillret. När man ska fästa "saxen" där så är de totalt omöjligt att få in käkarna där. För clipset är för litet. Jag köpte 3 fällor och det är lika på alla. Så tyvärr kan jag konstarera att dessa fällor är omöjlig att använda och gjorda för att tillverkaren ska tjäna pengar på spännsaxar å dylikt. Ska man satsa på att fånga mård gäller det att ha fällor som går blixtsnabbt att sätta ut å inte jävlas med massvis med småprylar. Och dom ska va fångstgivande såklart vilket det är bara vissa som är. Det är synd att dessa inte håller måttet för tror dom kan va fångstgivande om dom funkade. Men de är bara å returnera å leta vidare efter bra fällor.
Publicerat November 17, 201510 yr Jag använder visserligen inte clips utan hänger dem på spikar bara. Gillar fällorna skarpt effektivt små och billiga ser inga nackdelar alls faktiskt
Publicerat November 17, 201510 yr ah! fler än jag som har problem med dem? hahah sj så fastna jag med bägge händerna när jag skulle provspänna den i lägheten så jag fick be en granne om hjälp att få komma loss xp har kommit på att om man tar en bit snöre (just över en armslägnd lång) som man slår en ögla på och snor runt fjädern å drar åt så går den lätt att ladda utan klämrisk men de var då en besvikelse att man måste använda hjälp medel till dem,,, har du hittat nån slag/saxfälla som är enklare?
Publicerat November 18, 201510 yr ............................... spänner både 120 och 330 för hand och är int spc över stark. om jag får nån och filma så lägger jag upp en film hur man laddar.
Publicerat November 19, 201510 yr Författare Som sagt lyckas jag spänna nu men söker ett bra sätt att fästa saxen så den sitter stumt i fällan? Killer clipset funkar då inte. Min enda lösningen hitttils är att knyta fast dom över lådan längst ut i fjädrarna med ståltråd.. Lars hur har du hängt upp dom på spikar utan att fällan hindras från att slå igen helt?
Publicerat November 19, 201510 yr Dem hänger på övre bygeln så släpper när saxen slår igen.Jag klarar inte att spänna nya utan snöre men när dem används någon vinter går det.
Publicerat November 23, 201510 yr Jag är lite förvånad. Dom killer clips som jag har är så pass stora att jag måste spänna fälla i det yttre haket.
Publicerat November 28, 201510 yr Har man glömt tången hemma så får man nypa med händerna el använda rep/snöre. Fyfan vad svag man blir när det är kallt ute i nyporna. Om du inte köpt nån tång så gör det. Kostar knappt nå. http://www.fntpost.com/Products/Setters/Sleepy+Creek+No.+3+Body+Grip+Long+Spring+Setting+Tongs
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.