Publicerat Mars 28, 201610 yr Tänker inte hymla med att jag är en kulskytt in i märgen och jag sysslar helst med den enligt pmt så fördummande klövviltsjakten vilket syns på mina tre klass 1 studsare (och klass 1 drilling)[emoji74] Men lik förbannat har jag två hagelsprättar (tre om man räknar in drillingen), en BSW Suhl mellankrigare efter min farfar och en Valmet 412s. BSW:n används inte så mycket men brukar komma fram på de sista har- och rävjakterna för säsongen för det känns liksom rätt med sida-sida då. Den är givetvis på tyskt maner rätt trång i piporna men det funkar till den jakt på springande vilt som bedrivs. Den sitter rätt säkert för stunden av nostalgiska skäl. Valmeten är köpt primärt för skeetskytte och har cyl/cyl fast borrning. Den funkar givetvis ok till skeet och även om jag inte är någon hagelskytt brukar det gå att träffa runt 20 duvor på en serie när man blivit lite varm i kläderna. Men nu har jag börjat få upp ögonen för trap/sporting/fågeljakt och skulle vilja ha lite mer flexibilitet i val av choke, alltså vill jag ha lösa choker. Ett alternativ är ju då att leta upp ett pipset med just lösa choker, men det skulle va trevligt med något lite mer "förigt" än en finsk traktor. Så vad kan man tänka sig att hitta begagnat med lite kvalitet för runt 10-15 lakan ?(billigare är också helt ok [emoji6]). Hjälp att fylla på listan över potentiella kandidater mottages tacksamt [emoji3] andras tankar och idéer är också välkomna. En påbörjad lista ser ut så här för stunden. Gillar hagelvapen med anor från B25:an så dom kommer högt på listan Winchester 101 med winchoke Miroku (vilka modeller?) Browning (X25) Fler? Någon ide att köpa en bössa med trånga pipor och montera t.ex briley choker? Eller leta bössa med typ skeet och trap pipset? Andra märken... Beretta (686, 682? Fler?) Andra märken/modeller? Om någon skulle va sugen på att byta till sig en Valmet så kan jag överväga bytesförslag också [emoji6] /Tony
Publicerat Mars 28, 201610 yr Borra upp gammelbössan till typ halv eller därikring hade varit min tanke. Behöver du nån gång full borrning därefter så ta drillingen. Då är du liksom rustad sen med bössor som har öppen, halv och full borrning.
Publicerat Mars 28, 201610 yr Författare Borra upp gammelbössan till typ halv eller därikring hade varit min tanke. Behöver du nån gång full borrning därefter så ta drillingen. Då är du liksom rustad sen med bössor som har öppen, halv och full borrning. Är ju en tanke, tycker dock inte kolven på den bössan är helt optimal för saker som flyger så det skulle nog krävas mer ingrepp än jag är villig att kosta på den.
Publicerat Mars 28, 201610 yr En påbörjad lista ser ut så här för stunden. Gillar hagelvapen med anor från B25:an så dom kommer högt på listan Winchester 101 med winchoke Miroku (vilka modeller?) Browning (X25) Fler? Nikko, samma som Winchester 101, fast såld under deras eget namn. Modeller kan du mer eller mindre strunta i - det är dels omöjligt eller i alla fall praktiskt sett väldigt trista att lista alla modeller och versioner, därtill är det meningslöst - det är samma bössa i olika kostymer bara. Någon ide att köpa en bössa med trånga pipor och montera t.ex briley choker? Eller leta bössa med typ skeet och trap pipset? Briley avråder jag nog från - Thin Wall är liksom inget superbt koncept och det är inte givet att de kan monteras alla gånger. En gammal Miroku med dubbla pipesett är inte alls fel däremot. Andra märken... Beretta (686, 682? Fler?) Andra märken/modeller? Beretta är ju bara ett av många alternativ....... Däremot är Beretta förhållandevis dyra beggade och jag tvivlar starkt på att du kan hitta annat än 686/685 inom ditt prisspann om skicket ska vara hyfsat. Men även här är modellen underordnad som jag ser det - skulle du hitta en 56 med dubbla pipsett så är det som regel extremt mycket bössa för pengarna. /T
Publicerat Mars 28, 201610 yr Författare Hmm kanske skulle ta sig ut i kasunerna i sommar och försöka fynda något gammalt med dubbla pipset istället för att stirra sig blind på choker. känns som man kan få mycket mer vapen för pengarna då... Har ju märkt att berettorna ligger rätt högt i begagnatpriser. Har heller aldrig kännt på en Beretta som känns helt rätt vid anlägg men det är ju inget som säger att det inte finns. Finns det något annat jag inte tänkt på med liknande känsla som Miroku m.fl.?
Publicerat Mars 30, 201610 yr Författare Jo 325:an ligger bra till. Jag ska ut och sondera terrängen i sommar och se lite vad jag kan få för Valmeten och hur mycket jag behöver skjuta till. Det väntas tillökning i Augusti så man får väl vända på varenda krona för att få ihop till en bössa [emoji74]
Publicerat Mars 30, 201610 yr Jag kommer eventuellt att skaffa en beretta till sommaren, då jag alltid gillat dom. Blir så fallet så finns det en nikko 5000 med jakt och skeet pipset här.... Sliten och så.....Men priset blir därefter.
Publicerat Mars 30, 201610 yr Det finns en Beretta 56e med dubbla pipset på Walter Borgs auktion för 2000-3000kr. Känns sjukt prisvärt trots att piporna sitter på fel ledd:)
Publicerat Juli 26, 20169 yr Författare Då det verkar som att Valmeten får respass under sommaren är detta högst aktuellt. Och efter lite sinnesförvirring då jag funderade på halvautomat så har jag tagit förnuftet till fånga och letar efter en lämplig bock som ska bli mitt primära hagelvapen för skeet/trap/sporting/jakt. Vill ha det så flexibelt som möjligt så stålhagelgodkänd och lösa choker har seglat upp som krav (om nu inte någon fantastiskt fin bössa med dubbla pipset skulle dyka upp) Så vet någon om att det står och "skräpar" någon Browning/Miroku/Winchester någonstans får ni gärna tipsa. Jag bevakar blocket och de flesta handlare hemsidor men som bekant så syns ju inte allt där.
Publicerat Juli 26, 20169 yr Jag har tänkt sälja min MC6a med dubbla pipset framöver, ett skeet (tulachoker) på 68cm och ett trap på 75cm. Skaffade nyligen en B25a med dubbla pipset och efter helgens skjutande gick B25an segrande ur vilken som passade mig bäst, men bägge är riktigt trevliga bössor. Dock kanske en kollega vill köpa den (även fast han är föräldraledig, köpte hus i sommar och skall köpa valp denna månad, så gudarna vet när han kan klämma in en ny bössa).
Publicerat Juli 27, 20169 yr Författare Tror ärligt talat aldrig att jag klämt på en mc6:a så jag har ingen aning hur dom passar mig. Brukar själv fastna i B25 derivaten så det är mitt primära val. Men jag ska ha det i åtanke. Torsbo har en B25:a med dubbla pipset som lockar men 29000 är lite mer än jag mäktar med just nu
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.