Publicerat Oktober 13, 20169 yr Jag har en AyA med tillverkningsår 1967 som är märkt med 76mm patronläge (12-76,2). Proof stämplad men endast märkt med 900 kgs. Innebär det att jag bör hålla mig till 65mm patroner? Jag har förstått att moderna 76mm patroner i .410 ger rätt höga tryck. Var patronerna på sextiotalet laddade så att det var OK att använda 76mm? Någon som vet?
Publicerat Oktober 13, 20169 yr Nu får du nog sortera lite - är bössan i kaliber 12 eller kaliber .410? Trycket är liksom beroende på vilken yta det får verka....... Trycknivåerna har varit konstanta sedan vi införde röksvagt krut på 1890-talet. /T
Publicerat Oktober 13, 20169 yr Författare Min Aya är Kaliber .410 men är märkt 12-76,2 inom ram med rundade hörn. Jag har sett flera exempel på att Aya är märkta för kailiber/patronläge med stämpel avsedd för kaliber 12 även om bössan har varit annan kaliber. Jag har även amatörmässigt mätt mitt patronläge till 76mm. På Shotguns.se indikerar kataloguppgifterna för modell 3A (som jag tror att min är) att patronläget är 2 3/4 ".
Publicerat Oktober 13, 20169 yr Trycket för .410 är maximalt arbetstryck är 830 bar, minsta provtryck 1080 för standardpatroner. För magnum gäller 1050 bar som maximalt arbetstryck och 1370 som minsta provtryck. Med tanke på att 900 bara står på ena pipan är det inte en legal provstämpel - för de måste stå på båda piporna. Gissningsvis är det pipvikten, det är inte en tvingande stämpel men man ser den lite då och då. /T
Publicerat Oktober 14, 20169 yr Författare Är det vanligt med felaktig stämpling generellt sätt? Hur tar man reda på vilka patroner man vågar använda om man inte har entydig stämpling i bössan?
Publicerat Oktober 14, 20169 yr Det finns en standard, den håller sig både tillverkare av vapen och ammunition till. Så givet att den nitroprovad så gäller patronlägeslängden, det enda som bryter den regeln är stålhagel. Vi har ju inte ändrat trycknivåerna på över 100 år..... T
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.