Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Varning för Garmin och Mac!

Featured Replies

Publicerat

Utfärdar en varning för alla Macanvändare som har Garmins hundpejlar. Mac stoppar tydligen överföringen från dator till enhet när en karta ska laddas över från Garmins hemsida. Felet märks efter 50% nedladdning (vilket tydligen är då den ska börja skicka över till enheten från datorn), men inget felmeddelande utan den bara stannar och går tillbaka till 0%. Efter mycket testande ringde jag supporten och det första bekymret var att den nya topografiska kartan, som nu täcker hela Sverige, inte får plats på minnet på 320, så allt måste ligga på minneskort. (Små andra kartor kan alltså ligga på internminnet, men inte den mindre upplösta kartan man brukar ha i bakgrunden och som onekligen är praktisk att ha på internminnet. Jägare lägger ju hellre till en speciell högupplöst karta med markgränser temporärt som kan ligga på ett minneskort utan att vara kopplat till en särskild enhet.)

Nästa, och mera avgörande bekymmer, är att det inte fungerar att ladda ned kartor till Mac till hundpejlar, eftersom datorn stoppar detta pga att Garmins insticksfil inte fungerar på Mac. Supporten på Garmin tycker att det inte är fel på programmet eller Garmins hemsida, utan "på datorer som stoppar detta", dvs alla Mac. Man kan tydligen installera någon äldre version av Internet Explorer (nedlagd för Mac sedan länge) och lyckas ändå, men enligt amerikanska nätforum har problemet varit känt sedan senast 2013...

Garmin erbjuder sig att installera kartan på minneskort i enheten på plats - i Köpenhamn! Så för den köper kartor med nedladdning för att de snabbt vill ha dem på plats, förlorar istället två veckor på att skicka hela enheten till Köpenhamn. Enklare är det förstås att att leta upp någon bekant som har PC, men trist att behöva göra detta varje gång.

För Mac-användare är det således mycket rimligare att köpa kartan på minneskort i butik eller via posten, än att ladda hem - och på 320 får den nya kartan ändå inte plats. Fler byten av minneskort, således. Och många förlorade timmar tack vare Garmins oförmåga att berätta att de inte får till sina insticksfiler och program!

Publicerat

Det går heller inte att uppdatera halsbanden ifrån en Mac, då låser dom sig.

Publicerat

När kommer då iPejl?

Publicerat

Man kan ju iofs köra dual boot eller virtual box eller ngn anna virtuell version och installera ngn gratisversion av XP.

Men ja, det suger att de inte kan ta fram en version för Mac, tyvärr är det ett ganska vanligt fenomen (har själv Mac)

Publicerat

Men!

Publicerat
5 hours ago Giobbi sa:

Men!

-varför köper ni Mac?:wink:

Publicerat
2 hours ago faxe sa:

-varför köper ni Mac?:wink:

För egen del handlade det om estetik, plats och ljudlöshet i första hand.
Nu finns ju liknande PC att få tag på men inte då jag köpte min Mac.

Prestandan man fick då, när jag köpte min, gick inte att få i en PC som tog lika lite plats (en skärm), såg lika bra ut (fåfänga) och som var helt ljudlös (ljudkänslig fru).

Sen editerade jag mycket foton på den tiden vilket Mac är erkänt bäst på men så här i efterhand var det just i det sammanhanget ett ganska dåligt val då jag inte gillar Gimp och på PC hade jag Photoshop vilket jag kände som handen i handsken.Gimp har ju samma funktioner, bara mycket knöligare att jobba med, om man nu inte sitter 100-tals timmar och tränar med den som jag hade gjort med PS, vilket ag aldrig orkat göra :)


 

Publicerat

Jobbar mycket med data och använder båda. Fördelar åt båda håll och jobbrelaterat så är PC mycket bättre enligt mig.

Hemma är det MAC som gäller till 100%, outstanding för mig och snabb som blixten;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.