Publicerat December 7, 200619 yr fick min zeiss 6x42 idag. men slutstycket tar i.. va för alternativa fästen passar på den?? har gamla org nu, men måste få dit nya i morgon så helgen är räddad. ingen som har ngn liknande glugg på.
Publicerat December 8, 200619 yr Du får ta lite högre originalfästen... Jag har ett Zeiss 3-9x36 på familjens L46 22 Hornet och det är okularets tjocklek som begränsar montagehöjden (samt siktets hållare). Hade tänkt mig ett lågt från början men fick ta medium. Om du har en 26-tub så har jag nog ett sånt fäste liggande... Ett sako ringmount borde också funka fint.
Publicerat December 8, 200619 yr Författare vart ett optilock+att vi polerade ner slutstyckshandtaget några mm nåväl vart i alla fall ett skitfintpaket.. den bössan kommer ja ha kvar livet ut känns de som
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.