Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Demontera kolv Beretta S56E

Featured Replies

Publicerat

Är i färd med att slipa ner befintlig lack på min Beretta S56E för att höja kolvkam och därefter oljebona kolven. Har tagit av bakkappan, skruvat loss kolvbulten men får  ändå inte loss kolven. Jag förmodar att den sitter med ytterligare nån skruv men vet inte hur. Enda synliga skruven sitter på undersidan av varbygeln så jag misstänker att det är den, men den sitter knepigt till och jag kommer inte åt den med skruvmejseln då själva varbygeln sitter ivägen. Är det rätt skruv och i så fall, hur kommer jag åt att lossa den?

Publicerat

Mig veterligen har de bara en stockbult. Däremot kan härdad olja göra att den sitter som fan mot baskylen. 

T

Publicerat

Kolla om bakre skruven på varbygeln är skruvad i träet. Jag har för mig att jag har sett det på 55 och 56.

Publicerat
2 hours ago Dansken sa:

Kolla om bakre skruven på varbygeln är skruvad i träet. Jag har för mig att jag har sett det på 55 och 56.

Inte på kolvar med pistolgrepp vad jag sett, engelska kolvar däremot.... Och de är rätt ovanliga. 

Hur som märks det tydligt om den sitter där - om kolven är lös mot baskylen. För då ser man on skruven rör sig. 

T

Publicerat
  • Författare

Tack för svar. Så här ser skruven under varbygeln ut. Någon som vet om denna behöver lossas för att få loss kolven? Den sitter ju rätt knepigt till så en vanlig skruvmejsel funkar inte, eller finns det nått smart sätt att göra detta på som jag missat?

Om det är härdad olja som gör att det sitter fast, vad gör jag då? Gummiklubba? Värme?

IMG_2941.JPG

Publicerat
  • Författare

Allt sitter som berget vad det verkar, alltså inget som rör på sig.

Publicerat

Det är inte så enkelt att bygeln har någon hake och är "fjädrande" så man trycker försiktigt åt något håll.

Leif

Publicerat

Den skruven du ser är den till stockmuttern. 

T

Publicerat
  • Författare

OK, innebär det att den behöver lossas?

Publicerat
  • Författare

Ah, stocken är lös! Den satt "fastgeggad" som pmt var inne på och behövde knackas loss med gummiklubba. Tack för de goda råden!

Publicerat
59 minutes ago Hyentjut sa:

OK, innebär det att den behöver lossas?

Nej nej nej, för jösse namn!

45 minutes ago Hyentjut sa:

Ah, stocken är lös! Den satt "fastgeggad" som pmt var inne på och behövde knackas loss med gummiklubba. Tack för de goda råden!

Som jag misstänkte.....

/T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.