Publicerat Januari 4, 200719 yr Jag var inne och stor-handlade idag på Walter Borg. Det blev: * en remington 504 22lr * En Leupold 4-12x40 VXI * Ett par Peltor sport (+ lite jakt-ammo till Berettan. ;D) En bra dag!
Publicerat Januari 4, 200719 yr Det lät trevligt! Lånar tråden lite. Vad är det för skillnad på 504 och 504-T? Är båda gevären med Varmint pipa? Vad ligger priset på en 504/504T?
Publicerat Januari 4, 200719 yr Författare 504´n som jag köpte har inte varmintpipa. Jag fick betala 7500:- för bössan och 3900:- för siktet.
Publicerat Januari 5, 200719 yr Författare Åkte till kungsholmen idag för att lämna in licensansökan. Nä, men då har dom jä....rna stängt klockan 12. Halvdag. Blir så sne!! >
Publicerat Januari 5, 200719 yr Åkte till kungsholmen idag för att lämna in licensansökan. Nä, men då har dom jä....rna stängt klockan 12. Halvdag. Blir så sne!! > Grattis till din nya bössa!!! Hoppas det går snabbt med licensen när dom väl tagit emot ansökan.
Publicerat Januari 5, 200719 yr 504´n som jag köpte har inte varmintpipa.Jag fick betala 7500:- för bössan och 3900:- för siktet. Ojdå den var såpass dyr ändå. Du får återkomma när du provskjutit bössan och berätta lite om den.
Publicerat Januari 5, 200719 yr Bara att posta ansökan och betala in via internetbank eller plusgiro, kontonummer står på respektive polisdistrikts sida på www.polisen.se det står hur man ska skriva på inbetalningen osv.
Publicerat Januari 5, 200719 yr 504´n som jag köpte har inte varmintpipa.Jag fick betala 7500:- för bössan och 3900:- för siktet. Har du redan sålt bilen ??? Lite skämt , alltid kul med en ny pang leksak
Publicerat Januari 5, 200719 yr Författare Bara att posta ansökan och betala in via internetbank eller plusgiro, kontonummer står på respektive polisdistrikts sida på www.polisen.se det står hur man ska skriva på inbetalningen osv. Jo, men förra gången så tog postgången nästan en vecka bara den. Och sen så hamnar ansökan mitt i högen efter någon dag. Dom ska kolla att pengar har kommit in osv. Lämnar man den och betalar över disk så sätter dom igång och handlägger den på en gång. Nåja... Det är en dag på måndag också. :-[
Publicerat Januari 5, 200719 yr Författare Har du redan sålt bilen ??? Lite skämt , alltid kul med en ny pang leksak ;D Ja, det är kul!
Publicerat Januari 5, 200719 yr ;DJa, det är kul! Är det en pang för skoj skull eller du ska skjuta skadedjur med den?
Publicerat Januari 5, 200719 yr Det blir både och. Även lättare träning.Det är bra. Träning gör nytta på jaktskyttet . Oavsett vad vissa tycker om det. DET GÖR EN J-A NYTTA. Har skjutit mkt på löpande viltmål både med 22 och klass 1 och det gör att jag känner mig säker i alla situationer på jakt
Publicerat Januari 7, 200719 yr Författare Ja, allt skytte gynnas av all sorts träning. Även luftgevär om det är det enda man har tillgång till.
Publicerat Januari 7, 200719 yr Ja, allt skytte gynnas av all sorts träning.Även luftgevär om det är det enda man har tillgång till. Mitt första vilt,en kanin, sköt jag med luftgevär när jag var 9 eller 10 år ung
Publicerat Januari 7, 200719 yr Författare jasså. Jag har ett licensgevär kal.22 Godkänt för skyddsjakt på klass4-vilt. Borde väl igentligen sälja det men jag har fastnat för det. Ett av de snyggaste kolvar jag har sett.
Publicerat Januari 12, 200719 yr Författare Trodde i min enfald att licensen skulle ligga i lådan idag. Pratade med polisen igår och dom hade skickat den som A-brev. Posten är helt klart den felande länken varje gång!! > Fick i alla fall mina nya jaktkläder på posten idag. Ska bli kul att se hur dom är.
Publicerat Januari 12, 200719 yr Trodde i min enfald att licensen skulle ligga i lådan idag. Pratade med polisen igår och dom hade skickat den som A-brev.Posten är helt klart den felande länken varje gång!! > Fick i alla fall mina nya jaktkläder på posten idag. Ska bli kul att se hur dom är. Snygg bössa. Tycker väl att det är lite överdrivet med den bakkappan på ett luftgevär. Köpte förövrigt en ny pang i veckan. En Sako Hunter 6,5, som det är skjutet ca 30 skott med.
Publicerat Januari 14, 200719 yr Författare Snygg bössa. Tycker väl att det är lite överdrivet med den bakkappan på ett luftgevär. Köpte förövrigt en ny pang i veckan. En Sako Hunter 6,5, som det är skjutet ca 30 skott med. Ja absolut är det överdrivet med den "Fjädringen" på ett luftgevär. Men det greppar väldigt bra mot axeln. Kul med ny bössa. Jag passade faktiskt på att köpa en ny bössa jag med IGEN. En SAKO Vixen 222REM. SAKO är kanon. Är hunter en 75´a?
Publicerat Januari 14, 200719 yr Ja absolut är det överdrivet med den "Fjädringen" på ett luftgevär. Men det greppar väldigt bra mot axeln.Kul med ny bössa. Jag passade faktiskt på att köpa en ny bössa jag med IGEN. En SAKO Vixen 222REM. SAKO är kanon. Är hunter en 75´a? Har aldrig haft ngn annan klass 1:a än Sako. Köpte min förra 1979 och har sedan skjutit minst 6000 skott med den. Pipan är utsliten så jag var tvungen att hitta en nyare. Vixen är en bra 222:a makalöst bra precision. Har haft en sådan en gång i tiden.
Publicerat Januari 14, 200719 yr Författare Det är bra. Tänkte ta den med på toppfågeljakt när jag får tillfälle. En och annan räv mm kommer nog få smaka också. Lite glest mellan jakterna för mig här bara. :'(
Publicerat Januari 15, 200719 yr Det är bra. Tänkte ta den med på toppfågeljakt när jag får tillfälle.En och annan räv mm kommer nog få smaka också. Lite glest mellan jakterna för mig här bara. :'( Välkommen i den klubben. Det är glest här med nuförtiden,tyvärr.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.