Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

8x57 ??

Featured Replies

Publicerat

jag har just ärft en 8x57 och jag kann inte över huvudtaget någonting om den kalibern . Så  nu skulle jag vilja att ni skulle berätta litet om den kalibern för mig :)

Publicerat

Har själv lite funderingar kring den kalibern. Undrar om den kan vara lämplig som grisklubba. Får kanske hänga med på din tråd?

Publicerat

Klockren kaliber. Jaga du med den så ska du se att viltet faller som klubbat så länge du sköter spakarna rätt. Min första studsare var just en 8x57, har pappa fått låna till grisvak nu. Men den ska in i mitt skåp igen när han lessnar på den (om man nu kan det)

//Micke

Publicerat

Vad är det för bössa?

8*57I uppstod som tysk militärpatron i slutet av 1800-talet. Den är i kaliber .318 som är ovanlig idag.

I början av 1900talet bytte tyskarna till 8*57IS som är i kaliber .323 (som de flesta 8 mm kalibrar) vilken är i det närmaste helt dominerande av de två. I övrigt samma patron.

Att 8*57 är populärt beror väl snarare på vapnen de finns i än kalibern i sig, de allra flesta bössor är ju gamla 96 eller 98system som ju är oerhört driftsäkra och billiga.

En mycket bra allroundpatron/klass 1 jämförbar närmast med 30-06, skjuter ungefär lika tunga kulor i ungefär samma hastigheter. Inte märkvärdig på något sätt men en patron som klarar det mesta.

Publicerat

Vad är det för bössa?

jo det är en carl gustaf m90 tror jag ... det skall borda vara en svensk militärbössa som är uppborrad till en 8x57 . Går det att jaga älg vitsvanshjort o rådjur med den också ?

Publicerat

vad står det i papperna? stämplar? bilder?

Det är i det närmaste perfekt kaliber till de nämnda enligt min åsikt

Publicerat

skall se om jag får upp en bild laddad på bössan

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.