Publicerat Januari 5, 200719 yr jag har just ärft en 8x57 och jag kann inte över huvudtaget någonting om den kalibern . Så nu skulle jag vilja att ni skulle berätta litet om den kalibern för mig
Publicerat Januari 5, 200719 yr Har själv lite funderingar kring den kalibern. Undrar om den kan vara lämplig som grisklubba. Får kanske hänga med på din tråd?
Publicerat Januari 5, 200719 yr Klockren kaliber. Jaga du med den så ska du se att viltet faller som klubbat så länge du sköter spakarna rätt. Min första studsare var just en 8x57, har pappa fått låna till grisvak nu. Men den ska in i mitt skåp igen när han lessnar på den (om man nu kan det) //Micke
Publicerat Januari 5, 200719 yr Vad är det för bössa? 8*57I uppstod som tysk militärpatron i slutet av 1800-talet. Den är i kaliber .318 som är ovanlig idag. I början av 1900talet bytte tyskarna till 8*57IS som är i kaliber .323 (som de flesta 8 mm kalibrar) vilken är i det närmaste helt dominerande av de två. I övrigt samma patron. Att 8*57 är populärt beror väl snarare på vapnen de finns i än kalibern i sig, de allra flesta bössor är ju gamla 96 eller 98system som ju är oerhört driftsäkra och billiga. En mycket bra allroundpatron/klass 1 jämförbar närmast med 30-06, skjuter ungefär lika tunga kulor i ungefär samma hastigheter. Inte märkvärdig på något sätt men en patron som klarar det mesta.
Publicerat Januari 6, 200719 yr Vad är det för bössa? jo det är en carl gustaf m90 tror jag ... det skall borda vara en svensk militärbössa som är uppborrad till en 8x57 . Går det att jaga älg vitsvanshjort o rådjur med den också ?
Publicerat Januari 6, 200719 yr vad står det i papperna? stämplar? bilder? Det är i det närmaste perfekt kaliber till de nämnda enligt min åsikt
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.