Publicerat September 17, 20196 yr Tja! Sköts en kviga i vårt jaktlag i förrgår med fabriksladdad oryx 6,5x55 skottasken inköpt i år, sköts med 2 skott 1 i bogen och ett bakom bogen lungorna resultat fruktansvärt blodsprängt! Har oryx blivit blötare har inte sett detta förr inte ens med dom handladdade ja kört med i min 308:a
Publicerat September 17, 20196 yr Älgen dog. Det är huvudsyftet. Behövde du lungorna till något speciellt?
Publicerat September 17, 20196 yr Skjuter man i bogen så blir den grisig, i synnerhet om bristen på skottecken gör att ytterligare skott krävs.
Publicerat September 17, 20196 yr Författare Dansken: Nä för tusan vad ska ja med dom till usch blä! Sidelock: Ja är väl så var bara undran efter allt man läst om oryx och dess effekter årgångar m.m
Publicerat September 17, 20196 yr 5 hours ago Vihthavuori sa: Tobbe älgen gick cirka 50 meter! Från eller mot slaktboden?
Publicerat September 18, 20196 yr Detta är en populär post. Några norrmän hade skjutet en älg och höll på att dra den hem genom skogen. Ett par svenska vandrare kom förbi och såg att dom drog den i bakbenen så ben och päls och allt stretade emot, och hornkronan fastnade i grenar och sly. Dom frågade norrmännen om dom hade tänkt på att dra i huvudet i stället- då skulle inte allting fastna i vegetationen och pälsen skulle "glida med" Det testades och visade sig funka bra. Dom tackade för rådet och alla fortsatte med sitt. Efter en stund säger en norrman: det var flinke svenskere det, det her går meget lettere. Jamen de var inget videre smart säger en annan: for vi kommer lengre og längre vek fra slakteboa. PS: det behöver inte vara kulan som har orsakat förstörelsen: har den taget i ben kan den mosa bensplitter framför sig som orsaker förödelsen. Det kan vilken som helst kula göra.
Publicerat September 18, 20196 yr Författare Haha historien var kul!! Vi vinschar alltid upp dom på vagn som vi kör med fyrhjuling! Joo det vet jag att det kan blir så vid ben träffar så oerfaren är ja inte men nu var det inget benträff!
Publicerat September 18, 20196 yr Påskjutna djur som springer en bit efter skottet, så pumpar det alltid ut mer eller mindre blod ut mellan hinnor och muskler i både in- och utgång. Detta oberoende av kaliber och kula som använts. Nu gick denna 'bara' 50 m. Men med fullt adrenalinpåslag och sken, så kan det pumpa ut mycket blod även på den sträckan. Speciellt om skottet tar 'bra' dvs i rikligt blodförsörjda områden...och så verkar ju fallet här (2 skott, bog + centrala lungpartiet). Det är ju inte helmantel man skjuter med... ? ?
Publicerat September 18, 20196 yr Författare Ja nu har jag fått all info av er och mer kunskap, att det behöver inte vara nån speciell kula eller kaliber. Skensträckor gör det mycket i blodkärls områden ! Tackar för snabb bra info
Publicerat September 19, 20196 yr Jag är lite inne på det som är väldigt känsligt för många 6,5 ägare och det är att jag anser att det är lite för lite att skjuta med. Väldigt känslig för kvistar och om inte vinkeln är helt rätt, sen så skjuts det ofta ett eller två extra skott på älgarna för att skytten blir osäker när det inte blir någon skott reaktion. Visst älgarna dör men det ser allt annat än trevligt ut vid tillvaratagandet och många gånger har nog det att göra med det extra skottet eller den längre sträckan älgen går efter skottet.
Publicerat September 19, 20196 yr 11 minutes ago Sako280 sa: alla kulor är känsliga för kvistar gäller ej bara 6,5an Så är det, men det finns dom som är mer och mindre känsliga.
Publicerat September 19, 20196 yr 3 hours ago karelsk blandning sa: sen så skjuts det ofta ett eller två extra skott på älgarna för att skytten blir osäker när det inte blir någon skott reaktion. Det vet jag folk med 9.3x62 som gör med, det blir att skära bort några köttbullar där med kan jag intyga.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.