Publicerat Januari 2, 20206 yr Sitter och funderar på om det finns några som har utbytbara ben? Så man kan anpassa höjden med hjälp av de. Någon som har svaret? A
Publicerat Januari 2, 20206 yr Atlas har ju ett par (kortare) förläggningsben som man kan öka höjden lite med iaf. Hur mycket vill du kunna justera?
Publicerat Januari 3, 20206 yr Författare Ena dagen sitter man i bänk och skjuter och andra kanske man vill sitta i skogen och ha ett bra stöd då det inte är möjligt att ligga ner pga vegetation.
Publicerat Januari 3, 20206 yr 30 minutes ago kaka sa: Ena dagen sitter man i bänk och skjuter och andra kanske man vill sitta i skogen och ha ett bra stöd då det inte är möjligt att ligga ner pga vegetation. Kör själv med dubbla Harris. De långa monterade på bössan vid jakt, de korta i byxfickan - hittar jag lämpligt pass varifrån jag kan ligga och skjuta så tar det mig max 1min att switcha.
Publicerat Januari 3, 20206 yr 31 minutes ago Joacim sa: Kör själv med dubbla Harris. De långa monterade på bössan vid jakt, de korta i byxfickan - hittar jag lämpligt pass varifrån jag kan ligga och skjuta så tar det mig max 1min att switcha. Hur långa är de långa Harris?
Publicerat Januari 3, 20206 yr 33 minutes ago klompdomp sa: Hur långa är de långa Harris? Precis lagom för att sitta på arslet och skjuta (vet inte i siffror men kan kolla om du vill?)
Publicerat Januari 3, 20206 yr Författare 3 hours ago Joacim sa: Kör själv med dubbla Harris. De långa monterade på bössan vid jakt, de korta i byxfickan - hittar jag lämpligt pass varifrån jag kan ligga och skjuta så tar det mig max 1min att switcha. Men då har du 2st olika bipods eller byter du bara benen?
Publicerat Januari 3, 20206 yr 47 minutes ago kaka sa: Men då har du 2st olika bipods eller byter du bara benen? 2 olika Bipods men byter nog minst lika snabbt som om jag skulle byta ben ?
Publicerat Januari 3, 20206 yr 4 hours ago klompdomp sa: Hur långa är de långa Harris? Ganska säker på att det är dessa https://m.skytte.astrosweden.se/sv/articles/2.1337.11984/harris-harris-bipod-25s
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.