Publicerat April 21, 20205 yr Hej! Jag har en fundering kring hur trampplattan på gävleborgsfällan för mink ska vara, ska den ligga platt mot fällan eller ska man lyfta upp den på nått sätt? hur gör man då isf? Har nu under vårvintern försökt fånga mink och senast igårnatt så besökte minken fällan, han gick till och med in i den, men den löste aldrig ut? Har haft trampplattan liggandes bara för jag har trott att när minken går på den så flyttas plattan åt sidan och fällan ska lösas ut. Men detta har bevisligen inte fungerat så min tanke är hur och om man ska lyfta upp plattan på nått sätt? Tacksam för svar!? Mvh
Publicerat April 30, 20205 yr Plattan är utlösaren, jag brukar peta in knivspetsen under och lyfta plattan för att gillra upp i lugn och ro, sedan får man försiktigt dra undan knivspetsen så att fällan inte slår igen.
Publicerat Juni 24, 20205 yr plattan ska sitta ungefär ca 3cm från golvet i gillrat läge.. På trampplattans axel sitter ett litet stift.. där ska övre gillerarmens ände vila emot i gillrat läge.. På trampplattan får det inte finnas något bete..
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.