Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Talma Sameby kräver att LST stoppar försäljning av jakt- o fiskekort

Featured Replies

Publicerat

https://svenskjakt.se/start/nyhet/talma-sameby-kraver-att-lansstyrelsen-stoppar-jakten-och-fisket/

Detta var ju inte precis oväntat i kölvattnet efter Girjasdomen. Talma sameby ligger n om Torneträsk för dom som inte kan samebyarnas placeringar i Sverige.

Nu är det väl risken att detta sprids som en löpeld bland Sveriges samebyar att dom får samma rättigheter som Girjas sameby.

 

Resten finns att läsa i Svensk jakt webbupplaga.

Publicerat

Det där slutar med att nån blir ihjälslagen, eller det slutar inte då heller.

Vad är det för fel på reservat?

Publicerat
1 hour ago, strävhår said:

Det där slutar med att nån blir ihjälslagen, eller det slutar inte då heller.

Vad är det för fel på reservat?

Det vore inte politiskt korrekt.

Men, i övrigt tror jag du har rätt...

Tyvärr.

Publicerat
  • Författare
Här är artikeln i sin helhet:

"Talma sameby kräver att länsstyrelsen stoppar jakten och fisket
PREMIUMI kölvattnet av Girjasdomen i Högsta domstolen begär nu Talma sameby i Kiruna att länsstyrelsen i Norrbotten slutar upplåta jakten och fisket inom samebyns område.
Det var i januari som Högsta domstolen kom fram till att Girjas sameby har rätt att upplåta småviltjakten och fisket på sitt område. Alltså inte markägaren staten, i det här fallet länsstyrelsen.

Girjas sameby vann mot staten

Sedan dess har det varit tämligen tyst, både från politiskt håll men även från övriga samebyar. Men nu kan Svensk Jakt avslöja att Talma sameby, som har sina marker främst runt Torneträsk, nu begär att länsstyrelsen slutar upplåta jakten och fisket.

Hänvisar till HD-dom I ett brev till länsstyrelsen i Norrbotten hänvisar samebyn till domen i Högsta domstolen samt domen i hovrätten. Vidare skriver samebyns ordförande Aslak Allas:

”Om upplåtelserna inte upphör snarast, kan Talma sameby komma att vidta rättsliga åtgärder.”

Frågan är nu hur länsstyrelsen agerar och politiskt så finns planer inom regeringen att tillsätta en utredning.

Regeringen utreder
Isak From (S), riksdagsledamot från Västerbotten, uppger att frågan bereds inom näringsdepartementet.

– Vi får återkomma om vilka åtgärder som kan bli aktuella. Vi behöver utreda frågan, för mig är det väldigt viktigt att vi kan säkerställa likväl samebyarnas rätt samt lokalbefolkning och samer utan rennäringsrätts möjligheter till jakt och fiskerätt på statens mark ovan odlingsgränsen, berättar Isak From.

Svensk Jakt har sökt samebyns ordförande för en kommentar."
Publicerat

Det här är nog bara början vi ser nu tyvärr!

Publicerat
  • Författare

Mer i dagens Svensk Jakt:

"Jägareförbundet förutsätter att länsstyrelsen fortsätter sälja jakt- och fiskekort
PREMIUMTalma sameby vill sköta jakt- och fiskeupplåtelserna och flaggar för rättslig prövning om inte länsstyrelsen går samebyn till mötes. Länsstyrelsen kommer få svårt att gå samebyn till mötes utan klartecken från regeringen och staten, tror både Jägareförbundet och Svenska samernas riksförbund, SSR.
Frågan många ställde sig efter Girjasdomen i Högsta domstolen, HD, var om fler samebyar skulle hävda samma rätt, alltså ensamrätt att upplåta småviltjakten och fisket.

Svaret har kommit. Delvis i alla fall, när Talma sameby nu kräver att länsstyrelsen snarast upphör med att upplåta jakten och fisket på samebyns område.

Aslak Allas, ordförande i Talma sameby:

– Jag har inte några mer kommentarer än det som vi begärt i brevet till länsstyrelsen. Jag kan bara hänvisa till det.

Aslak Allas berättar att skrivelsen är förankrad inom samebyn.

Gäller bara Girjas

Jägareförbundets ordförande i Norrbotten, Birgitta Isaksson, säger att Girjasdomen rörde endast Girjas geografiska område, med de speciella omständigheter som är inom den samebyn.

– Länsstyrelsen Norrbotten har också konstaterat att de ska fortsätta sälja jakt– och fiskekort på andra områden precis som tidigare. Jag förutsätter att länsstyrelsen fortsätter med den hållningen och inväntar näringsdepartementets utredning med anledning av HD:s dom, säger hon.

 Vägledande dom
När Svensk Jakt bevakade Girjasdomen HD berättade justitierådet Anders Eka, ordförande, att HD är en prejudikatinstans och att man därför kan förutsätta att det resonemang och de grunder som domstolen kommit fram till kommer att få genomslag i andra liknande tvister.

I Girjasmålet fick samebyn framgång på grund av att samebyn anses ha förvärvat upplåtelserätten genom urminnes hävd, men att det också varit beroende av omständigheterna så vitt gäller Girjas område.

Frågan är om samma historiska omständigheter gäller för exempelvis Talma sameby.

Kräver nya beslut

Enligt Anders Iacobæus, styrelseledamot i Svenska Jägareförbundet, gällde Girjasdomen enbart Girjas område. Det prejudicerande i domen är enligt honom i princip bevisvärderingen och bevisbördan som kan få betydelse i kommande rättegångar.

– Talma samebys skrivelse understryker än en gång hur viktigt det är att få ett politiskt beslut som omfattar hela fjällkedjan, säger han.

Jenny Wik Karlsson, förbundsjurist vid Svenska samernas riksförbund, SSR, är inne på samma linje.

– Det är säkert flera samebyar som funderar på hur de ska agera om inte regeringen adresserar att den tänker titta på frågan. Det är ganska tyst från regeringens sida och då blir det funderingar, säger hon och tillägger att hon inte är förvånad över att Talma sameby nu agerar.

– Våra medlemmar och säkert även jägarkåren befinner sig i ett vakuum och det är olyckligt eftersom det riskerar att spä på eventuella konfliktytor som ligger och gror.

Jenny Wik Karlsson säger också att även länsstyrelsen hamnar i ett slags vakuum.

 Nytt rättsläge
Fråga är om länsstyrelsen utifrån Girjasdomen kan ta ett beslut att sluta sälja jakt– och fiskekort i områden där Talma sameby bedriver renskötsel.

– Länsstyrelsen kan inte som myndighet agera utan att få signaler från den de företräder, det vill säga staten, säger Jenny Wik Karlsson.

Och om inte länsstyrelsen kan agera så har nu Talma sameby flaggat för att i så fall vidta rättsliga åtgärder.

– Varje sameby agerar utifrån sina aspekter men det är klart att det finns delar i Girjasdomen som är applicerbara på andra samebyar, framför allt ganska viktiga rättsprinciper, säger Jenny Wik Karlsson.

Länsstyrelsen i Norrbotten har ännu inte tagit ställning till hur skrivelsen från Talma sameby ska hanteras.

– Vi har inte mycket att säga. Vi har tagit emot den här skrivelsen och kommer att bereda och titta på den. Rent principiellt är det här en fråga som kanske inte är på länsstyrelsens bord, men vi ska nu se hur vi ska hantera den, säger Fredrik Hedlund, kommunikationschef vid länsstyrelsen i Norrbotten."

Artikeln är kopierad från Svensk Jakts webbupplaga.

Publicerat

En kompis köpte mark av Sveaskog utanför Arvidsjaur i 2018. Tog inte så lång tid innan lapparna ringde honom. De ifrågasatte egentligen inte hans jakträtt men vill att han skulle meddela dem när han var där underförstått all övrig tid jagade dom där i enlighet med RNL.

Först har vi samerna, bakefter kommer äganderätten. Hoppas iaf att staten ger bort landet i bitar, men med prejudikatets hjälp kommer det snart att köa upp hos tingsrätterna. 

Nummer två av de sju dödssynderna.

 

Publicerat
3 hours ago MKJ sa:

En kompis köpte mark av Sveaskog utanför Arvidsjaur i 2018. Tog inte så lång tid innan lapparna ringde honom. De ifrågasatte egentligen inte hans jakträtt men vill att han skulle meddela dem när han var där underförstått all övrig tid jagade dom där i enlighet med RNL.

Först har vi samerna, bakefter kommer äganderätten. Hoppas iaf att staten ger bort landet i bitar, men med prejudikatets hjälp kommer det snart att köa upp hos tingsrätterna. 

Nummer två av de sju dödssynderna.

 

Jo det är skrämmande hur det kan gå.

Publicerat
  • Författare

Länsstyrelsen om Talmas krav – då kommer besked

Länsstyrelsen har ännu inte tagit något beslut om hur myndigheten ska agera, efter Talma samebys krav om stoppad försäljning av jakt- och fiskekort inom samebyns område.
– Vi har startat en utredning och har kopplat in både vår enhet i Jokkmokk och vår rättsenhet i frågan. Något besked om hur vi gör har vi inte ännu, säger Johan Antti, länsråd.

Någon långbänk blir det dock inte frågan om.

– Just nu är fiskesäsongen lite grann i ett mellanläge mellan vinter och sommar, och jaktsäsongen är avslutad. Men det är ett medialt intressant ärende och vi kommer givetvis att skynda på det. Innan sommaren ska vi ha ett besked, säger Johan Antti.

"Om upplåtelserna inte upphör snarast, kan Talma sameby komma att vidta rättsliga åtgärder", skriver samebyn i sitt brev till länsstyrelsen.

Kravet kommer som en följd av Högsta domstolens dom i januari i Girjasmålet. Omedelbart efter den övertog Girjas sameby upplåtelserätten för småviltsjakt och fiske från staten.

– Vi måste utreda vad Girjasdomen innebär, om det blivit någon praxisförskjutning efter den när det gäller andra samebyar. Men det olika förutsättningar och bakgrund beroende på vilken del av renskötselområdet vi talar om, säger Johan Antti.

Talma sameby har sina marker norr om Torne träsk i Kiruna kommun, medan Girjas marker finns mer söderut, vid Kaitumsjöarna. Mellan Talma och Girjas finns Gabna och Laevas samebyar.

Johan Antti vill inte uttala sig om hur stark hävd Talma sameby har för sitt område jämfört med Girjas.

– Vi får se vilken bedömning som görs.

Några kvoterade fiskevatten finns inte inom Talma sameby.

Artikeln är kopierad från dagens Norrbottens-Kuriren.

Publicerat
  • Författare

LST BD avvisar Talma samebys krav att sluta upplåta jakten och fisket
Talma sameby i Kiruna krävde nyligen att länsstyrelsen i Norrbotten slutar upplåta jakten och fisket inom samebyns område. Länsstyrelsen har nu beslutat avvisa samebyns begäran.
I januari beslutade Högsta domstolen att Girjas sameby har rätt att upplåta jakten och fisket på sitt område. Talma sameby, som har sina marker främst runt Torneträsk, begärde för någon vecka sedan att länsstyrelsen nu slutar upplåta jakten och fisket.

I ett brev till länsstyrelsen hänvisade samebyn till Girjasdomen.

”Om upplåtelserna inte upphör snarast, kan Talma sameby komma att vidta rättsliga åtgärder.”

Länsstyrelsen, med länsrådet Johan Antti i spetsen, har nu beslutat att avvisa begäran från Talma sameby att omedelbart upphöra med upplåtelse av jakt och fiske inom Talma sameby.

Ska upplåta rätt till jakt och fiske
Så här står det i länsstyrelsens beslut:

”Länsstyrelsen har ett uppdrag genom 32-33 §§ Rennäringslag (1971:437) att under vissa förutsättningar upplåta nyttjanderätter på den mark ovan odlingsgränsen som står under statens omedelbara disposition. Vidare bestämmelser finns i 2-3 §§ Rennäringsförordning (1993:384) där det framgår att Länsstyrelsen ska upplåta rätt till jakt och fiske under vissa förutsättningar. Länsstyrelsen är inte behörig att pröva frågan i enlighet med Talma samebys begäran. Talma samebys begäran ska därför avvisas. Detta beslut går inte att överklaga.”

Rättslig prövning?
Frågan är nu om Talma sameby tar frågan vidare för rättslig prövning.

Samtidigt finns planer inom Näringsdepartementet att i spåren av Girjasdomen utreda frågan om upplåtelser av jakt och fiske på statens mark ovan odlingsgränsen.

Artikeln är kopierad från Svensk Jakts webbupplaga.

Jaha, det låter som att det kommer att bli en lång och rättslig prövning av det här ärendet också.
Vi får se vad Talma sameby beslutar om att driva ärendet vidare till rättslig prövning.

Publicerat

Bra beslutat av LST och hoppas att det förblir så även i framtiden.

Publicerat
  • Författare
2 hours ago stefan sa:

Bra beslutat av LST och hoppas att det förblir så även i framtiden.

Ja vi får väl se vad som händer där!

Jag tvivlar på att det blir stopp där.

Publicerat
  • Författare

Intervju med Länsrådet Antti, LST BD efter dagens beslut.

https://sverigesradio.se/artikel/7475443

 

 

Publicerat

Lite  konstigt är det ju att man kan kalla sig urbefolkning när det var 4 kilometer is i Norr, när de första människorna vandrade in i Skåne. Och var är rättighetern för alla samer som inte sysslar med renskötsel? 

 

  • 3 weeks later...
Publicerat
  • Författare

Nu tar Talma sameby nästa steg genom en skrivelse till regeringen och kräver samma rättigheter som Girjas sameby.

https://sverigesradio.se/artikel/7489032

 

 

Publicerat

Om det går så långt att Staten & Talma möts i rättegång,hoppas jag verkligen Staten vinner och Talma blir skyldiga att betala allt.

Då kanske inte flera samebyar vill gå den vägen. Men det är väl med våra skattepengar dom leker.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.