Publicerat Januari 28, 20215 yr Plats: Blekinge, Karlshamn. Jag gick ute i skogen idag (en bit bort ligger bostadskvarter. Emellan en skogsväg intill blandskog samt mindre sjö) och såg ett dagsfärskt spår, ca 8 cm minst, i snön som jag försökte följa. Väldigt rak gång, följde en traktorstig och vek sedan av in mot tätare sly. Inga andra spår i närheten. Vad kan detta vara för spår? Är osäker. Tänler att räv skulle vara mindre, och Lo är det väl inte. Varg känns något osannolikt här nerom, men det har ju kommit in rapporter från Ronneby på senaste om denna misstanke. Något har även blödit en del en bit ifrån vart jag först såg spåren. En vän som bor i området och rastar sin hund där såg ett dödat rådjur där imorse, med trasig hals. Koppling?! Har även liknande spår på min tomt som vetter till samma stora skogsområde men från ett helt annat håll. (Sista filmsnutten). Fast de verkar ha något mindre tassavstånd. 20210128_160247.mp4 20210128_162320.mp4 20210128_164028.mp4
Publicerat Januari 28, 20215 yr Det ryktas om att det setts varg vid Johannishus i Blekinge, så helt omöjligt är det inte. Men språng längden från en fram tass till samma tass igen bör vara minst 1,2-1,3m i trav, upp till 2m i språng. En fram tass är 9-11cm och en bak tass 8-10 cm, bägge mitten tårna lika långa. Kontakta länsstyrelsen så kan de åka ut och kika! https://www.lansstyrelsen.se/blekinge/djur/jakt-och-vilt/stora-rovdjur.html
Publicerat Januari 29, 20215 yr Tycker det ser smått ut för varg, men som alltid svårt att se på bild. Ett tips är att sätta nånting bredvid spåret så man lättare ser storleken och kan mäta.
Publicerat Januari 29, 20215 yr Som redan nämnts...Inte Varg, alldeles för små. Man kan lägga en snusdosa i ett spår från vuxen Varg och det syns gott och väl runt om ändå. Tro mig, jag ser dom stort sett varje helg nu när snön har kommit.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.