Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Läste detta i NSD på f.m.

Featured Replies

Publicerat
  • Författare

Jägare kräver konsekvensanalys

LULEÅ. Företrädare från norrbottniska jägarorganisationer, kräver en konsekvensanalys, innan reglerna för småviltjakten i fjällen, ändras.

Det var vid ett möte förra måndagen som jägareförbundet i Norrbotten, Kiruna jaktvårdskrets, Kiruna jakt och fiske samt Gruvtolvan, enades om att de regler som länsstyrelsen i Norrbotten införde inför innevarande säsong var bra. Den innebar bland annat att jägare, ej fast bosatta i Sverige inte har rätt att delta i småviltjakt på statens marker ovan odlingsgränsen, de första två veckorna med start 25 augusti. Deras jakt skulle börja två veckor senare och då med auktoriserad jaktguide som är fast bosatt i Sverige.

Jägarna anser det orimligt, att Svenska staten ska öppna markerna för alla europeiska jägare på samma villkor som för svenska jägare. I Europa finns enligt uppgift över sju miljoner jägare. Jägarorganisationerna begär att få träffa jordbruksminister Eskil Erlandsson, för att diskutera eventuella ändringar av de nya reglerna för fjälljakten. Men de kräver också att en konsekvensanalys måste göras, innan Jordbruksverket och regeringen ändrar på förutsättningarna för jakten.

Artikeln är kopierad från NSD.

http://www.nsd.se/artikel.aspx?artid=49042&arkiv=False

Publicerad: 2007-02-03 00:00

Uppdaterad: 2007-02-03 00:00

Av Conny Viklund, NSD

0920-36152

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.