Publicerat April 27, 20214 yr Jag frågar för en kamrat (kommer ni i håg dom där tidningar när man var tonåring och kunde skriva in och ställa sina frågor "om man var normal" när könsdriften började komma i gång? Detta var innan internet ens var påtänkt, så i bästa fall fick man svar i frågespalten 2 månader senare) Där frågade Gurra alltid för en kompis 😉 Leupold har väldigt lång "eyepiece" för att justera skärpan. På dom gamla modeller typ XI och XII och XIII satt det en lättrad ring som låsmutter för att fixera eyepiecen när man hade ställt skärpan. På nyare Leupold typ European och VX modellerna finns ingen "låsmutter". Om man har flip up skydd på är det lätt att den bakre flippen snurrar runt och kan i värsta fall peka nedåt och komma i klinch med slutstycket vid repetering. Någon mer som upplever detta problem? Och hur har ni löst det? OBS: Det är verkligen för en kamrat jag frågar: Själv hatar jag flippskydd. Jag var inne på om man kunde lägga en droppe superlim så eyepiecen inte kan rotera. Vad tror ni om det? På dom flesta Tyska sikten är det bara en gummiring den sista halva centimeter man snurrar på för skärpan, så där sitter flip up skyddet fixerat på kroppen längre fram och roterar inte, så det är mest ett "Leupold problem". Förslag på en enkel lösning mottages tacksamt 🤗
Publicerat April 27, 20214 yr 33 minutes ago Dansken sa: Jag frågar för en kamrat (kommer ni i håg dom där tidningar när man var tonåring och kunde skriva in och ställa sina frågor "om man var normal" när könsdriften började komma i gång? Detta var innan internet ens var påtänkt, så i bästa fall fick man svar i frågespalten 2 månader senare) Där frågade Gurra alltid för en kompis 😉 Leupold har väldigt lång "eyepiece" för att justera skärpan. På dom gamla modeller typ XI och XII och XIII satt det en lättrad ring som låsmutter för att fixera eyepiecen när man hade ställt skärpan. På nyare Leupold typ European och VX modellerna finns ingen "låsmutter". Om man har flip up skydd på är det lätt att den bakre flippen snurrar runt och kan i värsta fall peka nedåt och komma i klinch med slutstycket vid repetering. Någon mer som upplever detta problem? Och hur har ni löst det? OBS: Det är verkligen för en kamrat jag frågar: Själv hatar jag flippskydd. Jag var inne på om man kunde lägga en droppe superlim så eyepiecen inte kan rotera. Vad tror ni om det? På dom flesta Tyska sikten är det bara en gummiring den sista halva centimeter man snurrar på för skärpan, så där sitter flip up skyddet fixerat på kroppen längre fram och roterar inte, så det är mest ett "Leupold problem". Förslag på en enkel lösning mottages tacksamt 🤗 Jag tror att din lösning är alldeles utmärkt. Annars så finns det ett nytt "superlim" Bondic som är bättre än man kan tro. Sök på nätet, jag är ingen återförsljare men det är verkligen bra.
Publicerat Maj 8, 20214 yr Har två European 30 med flippskydd. Visst har dom vridit sig lite någon gång, men aldrig så mycket att det inkrektat på repeteringen. Men visst. Förstår problematiken.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.