Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Jägarstilar- vilken jägare är du?

Featured Replies

  • Svar 69
  • Visningar 6,8k
  • Created
  • Senaste svar

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • sidelock
    sidelock

    En hybrid. Jagar i mainstream-ställ från biltema. Klart allmoge med min enkla drilling och Tikka m65 Hirvester 6,5x55. Taktisk som få med 223ai: Anglofil med C Osborne

  • Viktigaste detaljen på älgjakten som passkytt är en telefon med bra internet uppkoppling, för annars blir det fantamej tråkigt att sitta. Ibland tänker jag att har man trätofflor på och det är blött i

  • Undertecknad ska väl räknas som gravt anglofil 😂... Jagar helst med hagel, dock ej stående men stötande hund 👍 Kan även jaga vildsvin å älg men detta sker isf i tweedbreeks å skjorta. Blir säkerl

Posted Images

Publicerat
1 hour ago charlie sa:

Borde inte rabatten va på Gulf eller Texaco? 😜

Sant.  :)

I alla fall en av dom lever väl fortfarande, jag vill minnas att jag svängde in mellan snöskotrarna och tankade på Gulf i Idre för något år sedan.

Sen har ju Gulf rätt färg på sin logga vilket gör det till det naturliga valet.

Publicerat
  • Författare
1 hour ago Svenstorparn sa:

Såhär kan det se ut om vädret tillåter:

 

 

CC739561-FDED-40A3-9B05-19052D723C92_1_201_a.jpeg

Stiligt!

Publicerat
På 2021-05-25 at 20:57 sidelock sa:

Det är en hyfsat väl ansedd tillverkare från ferlach i österrike som fortfarande uppfyller folks customdrömmar. Min är från 70-talet, kaliber 9,3x74r och jag skjuter mest med öppna riktmedel men det finns en hakad Pecar 1,5-4x om jag för en gångs skull blir satt på annat ställe än de kärr och buskhål jag brukar få besätta.☺️ Den är egentligen reglerad med RWS 18,5g blyspets men jag skjuter med en klassiska TUG-kulan och den lämnar inget att önska.96B0751A-F08C-42DE-812E-B138FDCFF259.thumb.jpeg.fe1855bd9c62ff37d088cdfd6dd65592.jpeg

När jag ser dina fina bössor känns plastraketen, som jag lovat mig själv att hålla mig till, helt fel igen. 🤔

IMG_20210505_211718.jpg

Publicerat
12 minutes ago Pyrschjägaren sa:

När jag ser dina fina bössor känns plastraketen, som jag lovat mig själv att hålla mig till, helt fel igen. 🤔

IMG_20210505_211718.jpg

Man behöver en dubbelstudsare. Egentligen.😁

Publicerat
3 minutes ago sidelock sa:

Man behöver en dubbelstudsare. Egentligen.😁

Ja. Det är coolt. 🙏🏻🤟🏻💪🏻

Publicerat

Hmmm ärvda vapen 30-06.repetera och halvautomatisk. .. med moderna riktmedel 

if it works  why  fix it...

Gillar bra moderna material med merinoull under...

bra elektronik och en ”early adopter”

allmoge+mainstream+hightech+livets goda=livsnjutare 

 

 

 

Publicerat

Lite utrustning...

 

 

IMG_5998.JPG

IMG_6002.JPG

Publicerat

Efter att ha läst igenom hela tråden, med roliga inspel och motiveringar, så tappade jag bort mig helt i orienteringen av tillhörighet :blink:

Har gått från Gore-tex etc. till mer praktiska plagg. Anorak, skinnbrallor, gaiters och kängor eller gummistövlar beroende av väder. Aldrig fallit in i camo -fållan. Gillar inte camo utan förderar mer dunkla naturliga färger. Olive, dark earth, flat brown typ. Vad jag jagar med klassar kanske in i någon mer high-tech gruppering. Custom -gevär med plastkolvar. Belysta riktmedel och ett chassi -bygge (med 2st 10skotts mag, och 1st 5-skotts :lol:), med väl fyllda mag...

Suger ofta åt mig det bästa av alla världar, och skalar av. På senare år försöker jag alltid utrusta mig lätt vid jakter. Mobilen förblir i fickan, radion är oftast tyst. Det är naturen som är det viktiga :wub:

Avståndsmätaren är alltid med, förutom armbandsur är avståndsmätaren dessa de enda mojängerna som används frekvent ute i spenaten.

/M 

Publicerat
3 hours ago Maichel sa:

 förutom armbandsur 

/M 

Nu förstår jag inte...armbandsur är väl något man har 24/7-365? Sedan vilket man har är ju i högsta grad beroende på årstid och aktivitet!

Har du bara 1?😋

Mike

Publicerat
59 minutes ago Mad Mike sa:

Nu förstår jag inte...armbandsur är väl något man har 24/7-365?

Sist jag använde armbandsur var i mellanstadiet, jag har tydligen lyckats klara mig ändå på något sätt.  :)

Är inte armbandsur egentligen mest förtäckta smycken för pippinetta  herrar ?   ;) 😎

Publicerat
34 minutes ago Järven sa:

Sist jag använde armbandsur var i mellanstadiet, jag har tydligen lyckats klara mig ändå på något sätt. 

Är inte armbandsur egentligen mest förtäckta smycken för pippinetta  herrar ?    😎

Man ska ha ett med urtavla så behöver man ingen kompass 😀

Publicerat
41 minutes ago Järven sa:

Sist jag använde armbandsur var i mellanstadiet, jag har tydligen lyckats klara mig ändå på något sätt. 

Är inte armbandsur egentligen mest förtäckta smycken för pippinetta  herrar ?   ;) 😎

Nu vet jag inte om en G-Shock eller en Luminox recon pointman kan kallas pimpinett men det överlåter jag åt andra att fundera på:tongue:

Möjligen kan min Swiss Army watch kallas det men den har jag bara på kontoret:D

Mike

Publicerat
1 hour ago charlie sa:

Man ska ha ett med urtavla så behöver man ingen kompass 😀

Sant, rikta 12 på klockan mot solen så är alltid Söder mellan 12 och lilla visaren. :)

Man kan såklart "tänka sig" en urtavla med om man nu inte råkar ha någon med sig.

Publicerat
2 hours ago Mad Mike sa:

Nu förstår jag inte...armbandsur är väl något man har 24/7-365? Sedan vilket man har är ju i högsta grad beroende på årstid och aktivitet!

Har du bara 1?😋

Mike

Faktiskt bara ett ur. Fått av hustrun då jag fyllde 30. Laddas av solljus och har väldigt bra upplysta visare som är lätta att avläsa i beckmörker, eller typ i sista skjutljuset en minut innan jakttid på vilt går ut.

Skaffade en sådan där fräsig träningsklocka. Höll i ganska precis 21-timmar sen sa klockf-n att jag var stressad och då råkade displayen gå i sönder :whistling:

(om man inte räknar in en Omega i guld som jag ärvt efter min morfar. Den är olämplig i skog och mark, och för mycket bling för mig. Men ett fint minne av en man som gillade allt som glimmar...).

/M

Publicerat
1 hour ago Järven sa:

Sant, rikta 12 på klockan mot solen så är alltid Söder mellan 12 och lilla visaren.

Man kan såklart "tänka sig" en urtavla med om man nu inte råkar ha någon med sig.

Inte många som vet detta idag tror jag! 😀

Synd bara att solen lyser så sällan i svedala...

Publicerat

Eller: Rikta timvisaren på klockan mot solen så är alltid Söder mellan  timvisaren och 12 .

Publicerat

.

Eller: Rikta timvisaren på klockan mot solen så är alltid Söder mellan  timvisaren och 12 

 

Så ska det vara.  :)

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.