Hoppa till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Jaktsidan

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Ripjakt, Arjeplogsfjällen i mars?

Featured Replies

Publicerat

Funderar på att ta en sväng till Arjeplogsfjällen första veckan i mars (riporna lovliga tom 15 mars).

Hyra en stuga och skida ut på fjället på dagsturer och jaga ripa. Dels med min unghund och hagel men också med klass 3/4 studsare. 

Någon som är sugen på att hänga på? 

  • 1 month later...
Publicerat
  • Författare

Träningen av hunden går bättre och bättre även om det är bakslag då och då.  I helgen blir det en del tester med fågelsituationer och om det inte är alltför mycket katastrof så bokar jag en stuga i Sandviken utanför Arjeplog med fjället utanför knuten.   Tanken är att åka upp lördagen den 5 mars. Jaga 5 dagar och åka hem på fredagen.  

Jag kommer själv att ägna mig åt så mycket injagning av hunden som möjligt. Så vill man följa med så rekommenderar jag att fokusera på ripjakt med tex en 22:a (har du ingen 22:a så kan jag eventuellt fixa så att du kan låna) men att vi försöker pausa tillsammans. Det är oundvikligt att det blir mycket skidåkning med turskidor och stighudar. Du kan hyra turskidor på 
tex https://sporthyra.se/butik/utrustning/langdpaket/turskidor/ även om det är skidor med stålkant (som du inte bör ha ifall du jagar med hund).  

Områden vi kan jaga på (åtminstone som det ser ut nu) är A7b,A8a,A12b,A12c på https://www.natureit.se/sv/map/hunting/223

Vill man kartreka mer själv så kolla på https://minkarta.lantmateriet.se/?e=553989.0768256139&n=7390379.787809149&z=8&profile=karta&background=1&boundaries=false&name=Stuga

Vädret i mars i Arjeplogsfjällen är förstås svårt att veta och även föret. Lössnö eller skare... Men oftast finns skoterspår som gör det enklare att ta sig fram...
 
Naturligtvis delar vi på alla kostnader. För att få en uppfattning så kostar stugan 995 kr/dygn, jaktkort 375 kr/dag och person.  Från Åkersberga till Sandviken är det ca 100 mil enkel väg så samåkning är en bra ide (Blir svårt om du oxå har hund, åtminstone om den är större).

Skicka PM om det finns intresse!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gäst
Svara på detta ämne ...

Användare som läser detta 0

  • Inga registrerade användare tittar på detta sida.

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.