March 11, 20224 yr Är det någon vänlig själ som kan bistå med goda råd i att forma om .308 hylsor till .243 ? Jag "skrynklar" till halsarna.... (jag skulle kanske inte varit snål och köpt ett LEE verktyg)
March 11, 20224 yr Tror jag gjort det.. eller vet, jag körde dem som vanligt men har för mej att jag inte brutalpressade ihop dem direkt.. vet att jag svarvade med. Några knycklade man ihop men de flesta fungerade utmärkt.
March 11, 20224 yr Testa att kalibrera lätt och längdtrimma dem mellan varven. Tror att hylsorna skjuter iväg i längden och får ingenstans att ta vägen när halsen blir för lång. Då blir krafterna neråt igenom hylsan med skrynklat bröst/hals som följd. Dock endast en teori.
March 12, 20224 yr Author 31 minutes ago OlaK sa: Jag har hylsor du kan få. Dock med kula och krut i från fabrik. Vad har du? Det är en kamrat som söker- kan förmedla så du får en slant för dom.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.