Publicerat Mars 20, 20224 yr Har ganska nyligen fått upp ögonen för kråkjakten och det gav mersmak då det även var uppskattat av markägare så tänkte jag börja kolla efter en uvbulvan. Vi körde med åtel samt några kråkbulvaner vilket funka ok men vill även testa med en uv. Har inte riktigt kunskap att bygga en själv så vill köpa en som är ok att börja med iaf om någon har ett bra tips?
Publicerat Mars 21, 20224 yr Du kan kolla in FB grupper om kråkjakt där har jag sett någon sälja pimpade plastisar. Fans en här inne förut som sålde men det var länge sen. Det är ett jäkla jobb o göra dom så dom som görs är oftast av kråkjakts entusiaster och säljs därför inte.
Publicerat Mars 21, 20224 yr När jag höll på som värst med både åtel och uv så räknade vi ut att vi sköt mer för åtel och bulvaner än med uven. Har du nära till marken så kör vidare med åtel.. Är det på en gård så brukar uven vara bra för att styra in fågel som ändå skulle dit och härja. Googla, borde finnas massor med bilder. Jag tror det tom finns en tråd här på forumet om hur man pimpar..
Publicerat Mars 21, 20224 yr Författare Tackar för tipsen, jo marken är ca 15min med bil så är ganska nära så inga problem med att ha åtel. Mest att många sagt att en bra uv är grymt effektiv så ville testa men är ju såklart enkelt att fortsätta med det som redan finns.
Publicerat Mars 22, 20224 yr Det är roligare att jag kråkorna med UV sen om bulvaner är effektivare det är möjligt. Jag har provat båda problemet som jag ser med bulvaner är att kråkorna är tysta när dom kommer. Sitter man inte väldigt öppet utan man har mycket träd i närheten så sätter dom sig ofta där helt tyst i träden utan att man märker dom och när det sen äntligen flyger förbi en kråka som man kan skjuta då skrämmer man en hel hög som har suttit i träden runt en. Dom kommer aldrig tillbaka. Hur man jag jagar mest effektivt beror mycket på vilken mark man har.
Publicerat Mars 22, 20224 yr 3 hours ago hs_merkel sa: Ofta dem kommer tyst på uv med. Visst det händer det med, men det är inte ofta dom sätter sig tysta i ett träd bredvid. Det händer att dom segla runt uven tyst när dom inte är på hugget, men oftast skränar dom. Någon enstaka gång har jag fått nån kråka sätta sig i ett träd bredvid, men då brukar den skräna lite i alla fall.
Publicerat Mars 22, 20224 yr Författare Gömslet som används har delvis tak så vissa kråkor såg vi väl sent tyvärr så de får gärna låta lite, kollade lite på länken ovan hur en plast uv byggdes om så det kan nog få bli ett försök till ngt sådant
Publicerat Mars 23, 20224 yr 18 hours ago Droggot sa: Visst det händer det med, men det är inte ofta dom sätter sig tysta i ett träd bredvid. Det händer att dom segla runt uven tyst när dom inte är på hugget, men oftast skränar dom. Någon enstaka gång har jag fått nån kråka sätta sig i ett träd bredvid, men då brukar den skräna lite i alla fall. Tycker det händer väldigt ofta faktiskt, men här är sönderjagat, provade hemma på ön, nere vid havet där jag jagade som grabb, första 4-5 kom som skjutna ur en kanon, sen blev dem varska och kom tyst. Sen kom örnen och uven var godnatt
Publicerat Mars 23, 20224 yr 10 hours ago Freiman sa: Gömslet som används har delvis tak så vissa kråkor såg vi väl sent tyvärr så de får gärna låta lite, kollade lite på länken ovan hur en plast uv byggdes om så det kan nog få bli ett försök till ngt sådant Tak är bra på gömslet tycker jag men man måste kunna se igenom det tex granris eller annat. Det skall skydda dig från att synas men du måste kunna se kråkorna. Solida tak är ingen höjdare. Vi hade en koja ett tag som hade detta och det hände ofta att jag hörde kråkorna flyga ovanför mig men jag kunde inte se dom och missade då skottchanser när dom till slut svängde förbi framför öppningen.
Publicerat Mars 23, 20224 yr Den optimala platsen har en gran, inte speciellt hög, som står fritt fr andra träd och växer brett dvs lätt klättrat. Runt den där granen finns mindre granar eller enbuskar som man lätt kan backa in i och rigga camonät framför. Avgjort enklast är om man har vinden i ryggen, då kommer de här smygarna förmodligen att singla in i motskott mot uven och du hinner se dem oavsett om de tjoar eller inte.
Publicerat Mars 23, 20224 yr En del kör med kråka eller kaja i klorna på uven. Bulvaner och pipa är kul. Går själv igång på när man hör skränet på håll, lockar och får kråkan att svara och vända in. Precis som med uv funkar det olika bra olika dagar. Vi brukar hiva ut formfranska i bulvanbilden även. Skivorna lyser bra på håll. Biltemas flockade kråkor är prisvärda. Man ska ha ganska många för att det ska synas och dra bra. Gärna kombinerade med flockade duvbulvaner/skal i bulvanbilden. Nordic-piporna är lättblåsta och gör helt OK ljud för kråka och kaja.
Publicerat Mars 23, 20224 yr 2 hours ago Hipshot sa: Den optimala platsen har en gran, inte speciellt hög, som står fritt fr andra träd och växer brett dvs lätt klättrat. Runt den där granen finns mindre granar eller enbuskar som man lätt kan backa in i och rigga camonät framför. Avgjort enklast är om man har vinden i ryggen, då kommer de här smygarna förmodligen att singla in i motskott mot uven och du hinner se dem oavsett om de tjoar eller inte. Kråkor skjuts sidvägen!😉 Här är de bränt totalt, så bäst att inte locka, skrämmer mer än de gör nytta, bättre sattsa på en rörlig bulvanbild, var många år sedan man var över 10 fågel, nu är de stryckare på fågelfitta! Varje gång.
Publicerat Mars 24, 20224 yr Men du bor ju hyggligt kustnära? Du borde ha en skrälldus nya fåglar varje dag nu under sträcktiden..
Publicerat Mars 24, 20224 yr 1 hour ago Hipshot sa: Men du bor ju hyggligt kustnära? Du borde ha en skrälldus nya fåglar varje dag nu under sträcktiden.. Hög höjd och förbi, sen är de inte som förr, är inget tydligt sträck längre
Publicerat Mars 25, 20224 yr Författare Om jag fortsätter på bulvan/åtel spåret hur många kråkbulvaner är att rekommendera? Har bara 5-6st nu men känns lite?
Publicerat Mars 25, 20224 yr 7 minutes ago Freiman sa: Om jag fortsätter på bulvan/åtel spåret hur många kråkbulvaner är att rekommendera? Har bara 5-6st nu men känns lite? Du klarar dig på det, sen fyller du på med skjuten fågel, om dem inte fått blod på kroppen. Sen är det bra med rörelse i bulvanbilden men inge måste.
Publicerat Mars 25, 20224 yr Författare Toppen, då vet jag 1 hour ago hs_merkel sa: Du klarar dig på det, sen fyller du på med skjuten fågel, om dem inte fått blod på kroppen. Sen är det bra med rörelse i bulvanbilden men inge måste.
Publicerat September 26, 20232 yr Detta är en populär post. Hej, Länge sedan jag var inne, såg denna tråd nu. Jag tillverkar uvbulvaner sedan några år tillbaka och tar emot beställningar primärt via min sida på instagram. Där finns mängder av bilder. Sök på nb.jaktocheftersok för vidare kontakt / Niklas
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.